Fot. Adobe Stock

W Drodze Mlecznej wykryto gwiazdową czarną dziurę o rekordowo dużej masie

Dzięki obserwatorium Gaia, teleskopowi Europejskiego Obserwatorium Południowego i innym instrumentom naziemnym naukowcom udało się wytropić rekordową czarną dziurę w naszej galaktyce. W badaniach udział wzięli polscy astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kwantowe tornado pomaga badać czarne dziury

    W nadciekłym helu naukowcy stworzyli kwantowe wiry, które zachowaniem przypominają czarne dziury. Metoda może pozwolić na prowadzone na Ziemi badania tych obiektów i ich oddziaływań z przestrzenią.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Gwiazda może wchłonąć czarną dziurę - przekonują naukowcy

    Małe, pradawne czarne dziury mogą wpaść do wnętrza gwiazdy – wskazują kosmologiczne teorie. Naukowcy sprawdzili, jak taka gwiazda będzie wyglądała, a wynik zaskakuje.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Niektóre czarne dziury mogą pędzić w tempie 10 proc. prędkości światła

    Symulacje numeryczne sugerują, że część czarnych dziur powstałych w wyniku kolizji dwóch mniejszych obiektów tego typu może przemieszczać się w kosmosie z prędkościami bliskimi jednej dziesiątej prędkości światła.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Promieniowanie czarnych dziur zbadane w laboratorium

    Fizyc, w laboratoryjnych warunkach odtworzyli podobne promieniowanie do tego, jakie mają emitować czarne dziury, zwane promieniowaniem Hawkinga. Zrozumienie tych obiektów to, zdaniem naukowców klucz do poznania podstawowych praw Wszechświata.

  • Fot. Adobestock
    Świat

    Supermasywne czarne dziury wykryte we wczesnym wszechświecie

    Międzynarodowa grupa astronomów z pomocą najmocniejszych teleskopów świata wykryła supermasywne czarne dziury w centrach galaktyk istniejących 10 mld lat temu. Prawdopodobnie mają one związek z gwałtownym hamowaniem powstawania nowych gwiazd.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Prof. Bożena Czerny: badania czarnych dziur mogą przydać się na Ziemi

    Nigdy nie wiadomo, kiedy zainteresowania czysto poznawcze znajdą zastosowania. Tysiące lat temu ludzie z spoglądali w niebo, potem ich wiedza przydała się w rolnictwie. Wyniki badań czarnych dziur też mogą się przydać na Ziemi - mówi prof. Bożena Czerny, laureatka nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego.

  • Artystyczna wizja układu podwójnego supermasywnych czarnych dziur w kwazarze PKS 2131-021. Fot. Caltech/R.Hurt (IPAC).
    Kosmos

    Unikatowy układ podwójny supermasywnych czarnych dziur odkryty m.in. przez Polaków

    Dowody na istnienie pary supermasywnych czarnych dziur w centrum odległej galaktyki aktywnej przedstawili naukowcy w czasopiśmie „Astrophysical Journal Letters”. Jednym ze współodkrywców jest dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Czarne dziury rosną razem z Wszechświatem

    Kosmolodzy twierdzą, że w miarę jak Wszechświat się rozszerza, czarne dziury zwiększają swoją masę. Teoria może tłumaczyć dlaczego, wiele z tych obiektów, jest tak dużych.

  • Zdjęcie w zakresie optycznym pierwszej galaktyki, w której odkryte zostały pseudo-okresoweerupcje podczas przeglądu nieba realizowanego przez telesko rentgenowski eROSITA.Zielonym kolorem narysowana jest rentgenowska krzywa blasku uzyskana teleskopemNICER.   Galaktyka oznaczona jest jako 2MASS 02314715-1020112, a jej  przesunięcie kupodczerwieni wynosi z~0.05.  Okres między eksplozjami to około 18.5 godziny.Źródło: MPE; obraz optyczny: DESI Legacy Imaging Surveys/D. Lang (
    Kosmos

    Przebudzenie supermasywnych czarnych dziur

    Międzynarodowy zespół astronomów odkrył powtarzające się co kilka- kilkanaście godzin wybuchy w promieniach rentgenowskich pochodzące z obszarów centralnych dwóch galaktyk. Wcześniej nie wykazywały one jakiejkolwiek aktywności. Praca na ten temat ukazała się w periodyku “Nature”.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.