Fot. Adobe Stock

Trudne dzieciństwo to większe ryzyko nadużywania marihuany

Niesprzyjające warunki domowe w wieku od 0 do 12 lat powodują nawet dwukrotny wzrost ryzyka regularnego używania marihuany w okresie nastoletnim. Najbardziej zagrożone są dzieci osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi.

  • źródło: Adobe Stock
    Świat

    Samotność w dzieciństwie zwiększa ryzyko późniejszego nadużywania alkoholu

    Dzieci, które doświadczają samotności są bardziej narażone na problemy z kontrolowaniem spożycia alkoholu we wczesnej dorosłości – wynika z badań opublikowanych w „Addictive Behaviors Reports”.

  • Walsrode, Niemcy, 27.04.06. Lara, Nina i Kolja - dwutygodniowe pisklęta bielika olbrzymiego (Haliaeetus pelagicus), jakie przyszły na świat w największym na świecie rezerwacie ptaków w  Walsrode(pmb) PAP/EPA/ANGELA KRAFT
    Blog

    Dzieciństwo w świecie zwierząt

    Jak wygląda dzieciństwo w świecie zwierząt? Można by rzec wymijająco, że podobnie, jak w naszym ludzkim świecie, dzieciństwo jest bardzo zróżnicowane, zależy od wieku, doświadczenia i statusu rodziców, zasobności środowiska i … szczęścia. Dodatkowo w przypadku zwierząt dochodzą różnice między poszczególnymi taksonami – dużymi gromadami, jak i poszczególnymi gatunkami. Nawet sama definicja dzieciństwa nastręcza spore trudności. Najprościej możemy powiedzieć, że to okres niedojrzałości płciowej i odmiennego wyglądu.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Wczesna utrata matki to dla szympansa późniejsze problemy w stadzie

    Schwytane na wolności szympansy, które zostały osierocone i w dzieciństwie wywiezione z Afryki, jako osobniki dorosłe mają problem z relacjami w swoim nowym stadzie, np. w ogrodzie zoologicznym - donoszą naukowcy z Austrii i Holandii w "Scientific Reports".

  • Skłonności do przejadania się kształtują się w dzieciństwie

    Uporczywe zachęcanie dziecka do zjedzenia „jeszcze jednej łyżeczki”, czy wypicia całej przygotowanej przez rodzica porcji mleka, może przynieść więcej szkody niż pożytku - ostrzegają naukowcy. Bo, choć organizm dziecka spali kalorie, złe nawyki pozostaną.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.