komety | Nauka w Polsce
Fot. Fotolia

Astronomowie znaleźli 30 pozasłonecznych komet

W układzie Beta Pictoris, w którym dopiero formuje się system planetarny, naukowcy wykryli aż 30 komet o różnych rozmiarach. Co więcej dystrybucja tych ciał uderzająco przypomina rozkład komet w Układzie Słonecznym.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    Polak pracujący dla NASA: Pierwsza misja obrony planetarnej Ziemi DART jednym z największych osiągnięć NASA w 2021 r.

    Jednym z największych osiągnięć ludzkości w 2021 roku w dziedzinie badania kosmosu było podjęcie przez NASA misji DART - planu obrony Ziemi przed zagrażającymi jej asteroidami - mówi w rozmowie z PAP dr Kacper Wierzchoś, pochodzący z Lublina 33-letni polski astronom, określający siebie jako "łowcę komet i asteroid".

  • Rysunek ilustruje wykrycie niklu w atmosferze międzygwiazdowej komety 2I/Borisov. W prawej dolnej części pokazano widmo światła komety, nałożone na realne zdjęcie komety wykonane teleskopem VLT pod koniec 2019 r. Linie niklu wskazano pomarańczowymi znacznikami. Źródło: ESO/L. Calçada/O. Hainaut, P. Guzik oraz M. Drahus.
    Kosmos

    Odkryto ciężkie pierwiastki w gazowych otoczkach komet; wśród odkrywców są Polacy

    Żelazo i nikiel w stanie gazowym w otoczkach komet, w tym w jednej spoza naszego systemu planetarnego - wykryli astronomowie. Wśród odkrywców są dwaj naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. O wynikach informują „Nature” oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  • Pochodząca z innego układu planetarnego kometa 2I/Borisov (zaznaczona na żółto) opisana przez Polaków przechodzi właśnie przez Układ Słoneczny. Polsko-holenderskiemu zespołowi udało się ją opisać. Źródło: Piotr Guzik et al.
    Kosmos

    Polsko-holenderski zespół opisał pierwszą kometę spoza Układu Słonecznego

    Kometa 2I/Borisov to pierwsza w historii kometa z innego systemu planetarnego przyłapana na podróży przez Układ Słoneczny. Opisali ją właśnie astronomowie z Polski i Holandii. Na obserwacje tego niezwykłego ciała niebieskiego badacze mają jeszcze rok.

  • Świat

    Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykrył komety wokół innej gwiazdy

    Dzięki obserwacjom przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble\'a astronomom udało się zaobserwować prawdopodobne pozostałości po kometach spadających na młodą gwiazdę HD 172555 – informuje NASA.

  • Ilustr. Fotolia
    Świat

    Upadek komety mógł zapoczątkować życie na Ziemi

    Uderzenie komety mogło zapoczątkować reakcje chemiczne, dzięki którym na Ziemi pojawiło się życie – informuje serwis BBC News/Science.

  • Ilustr. Fotolia
    Świat

    Upadek komety mógł zapoczątkować życie na Ziemi

    Uderzenie komety mogło zapoczątkować reakcje chemiczne, dzięki którym na Ziemi pojawiło się życie – informuje serwis BBC News/Science.

  • Kolumbijscy astronomowie sugerują istnienie cmentarzyska komet

  • Sieć teleskopów ALMA zaobserwowała „fabrykę komet”

    Astronomowie uzyskali obraz obszaru wokół młodej gwiazdy stanowiący pułapkę na pył, w którym może on bezpiecznie zwiększać swoje rozmiary, aż do stworzenia komet. O wynikach poinformowały Europejskie Obserwatorium Południowe oraz czasopismo „Science”.

  • Kosmiczny Teleskop Herschela zbadał komety i zawartą w nich wodę

    Podsumowanie badań polskich naukowców związanych z misją Herschel, a w szczególności badań dotyczących komet - przedstawiło w komunikacie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Teleskop Kosmiczny Herschela badał chłodne obiekty we Wszechświecie, m.in. komety.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.