planety | Nauka w Polsce
Fot. Adobe Stock

Astronomowie znaleźli wodę w miejscu powstawania planet

Przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA naukowcy wykryli parę wodną w takim miejscu w dysku wokół gwiazdy, w którym mogą formować się planety – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Lodowe planety karłowate są aktywne geotermalnie

    Na lodowych planetach karłowatych Eris i Makemake astronomowie odkryli ślady geotermalnej aktywności. Może to m.in. oznaczać obecność sprzyjającej życiu ciekłej wody.

  • Układ Słoneczny, widoczne pasy asteriod, Adobe Stock
    Świat

    W Pasie Kuipera albo dalej może się kryć planeta przechwycona przez Słońce

    Na dalekich obrzeżach Ukladu Słonecznego może kryć się planeta, która nie powstała w Układzie Słonecznym, tylko została przechwycona przez grawitację Słońca. Młody naukowiec Uniwersytetu Princeton zaprezentował wyniki symulacji, sugerujących możliwość przechwycenia tzw. planety swobodnej.

  • Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy: w jądrach niektórych planet może padać żelazny śnieg

    W jądrach niektórych małych planet i dużych księżyców może padać żelazny śnieg, wytwarzają pola magnetyczne. Tak może dziać się na przykład na Merkurym i Ganimedesie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Prosta metoda wskaże planety z wodą i życiem

    Naukowcy opracowali nowy, prosty sposób wykrywania planet, na których istnieje ciekła woda oraz życie. Wystarczy porównać ilość dwutlenku węgla na danym globie z jego ilością na planetach sąsiednich i określić stężenie ozonu, a to można zrobić już dzisiaj.

  • Adobe Stock
    Kosmos

    Astronom z UMK: planety powstają wszędzie i są bardzo powszechne

    Planety powstają wszędzie, gdzie to tylko możliwe, i są bardzo powszechne. A choć astronomowie znają już ponad 5 tys. pozasłonecznych planet, które w skrócie nazywamy egzoplanetami - wciąż zaskakuje ich różnorodność oraz odmienność większości układów planetarnych od naszego macierzystego systemu, czyli Układu Słonecznego - mówi astronom dr Grzegorz Nowak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • Sześć planet układu HD110067 tworzy wspólnie ciekawy wzór geometryczny, który wynika z ich rezonansu. Źródło: © CC BY-NC-SA 4.0, Thibaut Roger/NCCR PlanetS
    Kosmos

    Satelita Cheops odkrył niezwykły system planet

    Europejskie obserwatorium kosmiczne Cheops wykryło nietypowy układ z sześcioma planetami, który nie zmienił się od momentu powstania miliardy lat temu. W dokonaniu udział ma naukowiec z UMK w Toruniu.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dzięki Teleskopowi Webba naukowcy potwierdzili teorię o powstawaniu planet

    Obserwacje przeprowadzone z pomocą Teleskopu Jamesa Weba potwierdziły kluczową rolę pokrytych lodem drobin w powstawaniu planet. Instrument skierowano w kierunku czterech protoplanetarnych dysków.

  • Artystyczna wizja dwóch z siedmiu planet w systemie Kepler-385. Źródło: NASA/Daniel Rutter
    Świat

    W kosmosie jest system złożony z siedmiu gorących planet

    Niedawno opublikowano nowy katalog kandydatek na planety pozasłoneczne opracowany na podstawie obserwacji misji Kepler. Na liście znalazł się m.in. układ o nazwie Kepler-385 złożony z aż siedmiu planet – informuje NASA.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    W kosmosie jest system złożony z siedmiu gorących planet

    Złożony z aż siedmiu planet układ Kepler-385 to jedna z pozycji w nowym katalogu kandydatek na planety pozasłoneczne, opracowanym na podstawie obserwacji misji Kepler – informuje NASA.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak: chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.