03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin/ Archeolog: pierwsze tak dokładne potwierdzenia istnienia osady na Wzgórzu Zamkowym na przełomie VIII i IX wieku

Wyniki badań pozostałości kości bydła, wydobytych w wykopie pod Wieżą Zegarową szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich są dowodem na to, że osada na Wzgórzu Zamkowym istniała na przełomie VIII i IX wieku - przekazał Marek Dworaczyk z IAE PAN. Wyniki te - zdaniem archeologa - potwierdzają wcześniejsze szacunki badaczy.

  • Fot. Adobe Stock
    Wydarzenia

    Szczecin/ Konferencja dot. dawnego życia muzycznego i teatralnego miasta odbędzie się 1 grudnia

    Ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona życiu teatralnemu i muzycznemu dawnego Szczecina (do 1945 r.) odbędzie się 1 grudnia w Książnicy Pomorskiej. Poruszona będzie kwestia m.in. powstania i początku szczecińskiego teatru publicznego.

  • , 27.05.2023. Nowo ukończona siedziba Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki
    Popularyzacja

    Szczecin/ Otwarto Morskie Centrum Nauki

    Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.

  • 10.05.2023. Otwarcie Centrum Szkoleniowego Offshore/laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej w Szczecinie, 10 bm. Wydarzenie było częścią uroczystych obchodów obchodów 20-lecia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu PM. PAP/Jerzy Muszyński

    Szczecin/ 20-lecie Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej

    Uroczystym posiedzeniem senatu i otwarciem Laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych rozpoczęły się w środę obchody 20-lecia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Morskiej w Szczecinie.

  • 03.04.2020. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Odkryto średniowieczny fragment zamkowego muru

    Odkryto fragment muru z przełomu XIV i XV w., chroniącego zabudowę wzgórza zamkowego – poinformowała w środę rzeczniczka Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Monika Adamowska. Zdaniem ekspertów może to być fragment średniowiecznego budynku, na którym później zbudowano skrzydło południowe.

  • 10.10.2022. Pokaz dla dziennikarzy nowego, interaktywnego eksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, 10 bm. Podczas pokazu można było zobaczyć kilkanaście stanowisk m.in: makietę mikrosamochodu Smyk, w którym można zmienić koło, symulator jazdy po alkoholu czy narkotykach, rowery manualne jeżdżące po wirtualnym mieście. PAP/Marcin Bielecki
    Popularyzacja

    Szczecin/ Otwarcie motoeksperymentarium w Muzeum Techniki – w styczniu

    Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w nowym interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Otwarcie zaplanowano na styczeń.

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Fundamenty kościoła w XIII wieku odkryto na Podzamczu

    Relikty kościoła z XIII a nie XIV wieku - jak początkowo zakładano - odkryto podczas prac archeologicznych na Rynku Nowym. Świątynia pochodzi z czasów nadania Szczecinowi praw miejskich – poinformował w piątek szczeciński magistrat.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Szczecin/ Warsztaty, wykłady i pokazy podczas Nocy Biologów

    Śmiechoterapia, pieśni wielorybów i pochodzenie alergii znalazły się wśród tematów, które poruszone zostaną podczas 11. Nocy Biologów przygotowanej przez naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzenia odbędą się w piątek.

  • Fot. Fotolia
    Popularyzacja

    Szczecin/ Dwa dni wydarzeń w ramach Europejskiej Nocy Naukowców

    Eksperymenty, projektowanie wirtualnej rzeczywistości, prezentację technik pracy detektywa czy naukowy stand-up przygotowano dla uczestników Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie. Stoiska trzydziestu wystawców będzie można odwiedzić w piątek i w sobotę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

  • Jeden z murali przedstawiający Marię Skłodowską-Curie. PAP/Marcin Bielecki 23.08.2018

    Szczecin/ W stulecie niepodległości odsłonięto mural z polskimi wynalazcami i naukowcami

    Na fasadzie Zakładu Gazowniczego w Szczecinie odsłonięto w czwartek mural z polskimi wynalazcami i naukowcami, upamiętniający stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że mural będzie inspiracją dla młodych Polaków.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Neurony Zełeńskiego i Tokarczuk - pojedyncze ludzkie komórki mózgowe w akcji

  • NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

  • Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

  • Jak sygnały społeczne - na poziomie komórkowym - wpływają na rozród nicieni

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

  • Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

Fot. Adobe Stock

Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację i manewry na orbicie. Start planowany jest na jesień 2025 r. Prace opóźniła pandemia i brak stabilnego finansowania.