19.05.2017 PAP/Jacek Bednarczyk

20. Krakowska Noc Muzeów pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" - za tydzień

Pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" 17 maja odbędzie się 20. Krakowska Noc Muzeów. W programie wydarzenia znalazły się oprowadzania kuratorskie, spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa i specjalnie na tę noc przygotowane atrakcje.

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego

    Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

  • Fot. Adobe Stock

    Krakowskie uczelnie nie planują zwiększać przyjęć na medycynę, stawiają na jakość

    W Krakowie medycynę można studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim i na niepublicznej Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego. Żadna z tych uczelni nie planuje zwiększać liczby przyjęć, bo nie ma ku temu warunków, a chce stawiać na jakość nauczania.

  • 07.06.2023. Pomnik Mikołaja Kopernika autorstwa prof. Karola Badyny przed budynkiem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Rzeźba przedstawiająca młodego Kopernika odsłonięta na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego

    Rzeźbę przedstawiającą młodego Mikołaja Kopernika z czasów studiów odsłonięto w środę na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorem posągu jest prof. Karol Badyna. który ofiarował uczelni swoje dzieło.

  • 25.05.2022. Ambasador Niemiec w RP Arndt Freytag von Loringhoven (3L), Florian Frank (L) z ambasady Niemiec, dyrektor Narodowego Centrum Nauki (NCN) Zbigniew Błocki (3P), dr Aleksandra Pękowska (2P) z Centrum Biologii Chromatyny i Epigenomiki Dioscuri i dr Grzegorz Sumara (P) z Centrum Chorób Metabolicznych Dioscuri podczas konferencji nt. polsko-niemieckiej współpracy naukowej i perspektyw rozwoju sieci Centrów Dioscuri w Polsce w ambasadzie Niemiec w Warszawie. PAP/Marcin Obara

    Trzy Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri powstaną w Krakowie

    Trzy Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri powstaną w Krakowie. Na ich czele staną Mikołaj Frączak, Przemysław Nogly i Mateusz Sikora z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki 4. edycji konkursu ogłosił w środę Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven oraz dyrektor NCN Zbigniew Błocki.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Neurony Zełeńskiego i Tokarczuk - pojedyncze ludzkie komórki mózgowe w akcji

  • Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

  • Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

  • Jak sygnały społeczne - na poziomie komórkowym - wpływają na rozród nicieni

  • Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Kazachstan/ Unikalny rezerwat przyrody z listy UNESCO domem dla wielu rzadkich gatunków

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

Fot. Adobe Stock

Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację i manewry na orbicie. Start planowany jest na jesień 2025 r. Prace opóźniła pandemia i brak stabilnego finansowania.