Fot. Adobe Stock

Lublin/ Obecni rektorzy bez kontrkandydatów w wyborach na kolejną kadencję

Po jednym kandydacie zgłosiło się do wyborów rektorskich na czterech lubelskich uczelniach. To oznacza, że obecnie urzędujący rektorzy nie mają kontrkandydatów na kadencję 2024-2028. Ubiegający się o reelekcję stawiają m.in. na dalszy rozwój badań naukowych i tworzenie nowych kierunków studiów.

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ W szpitalu wojewódzkim powstaną trzy kliniki Wydziału Medycznego KUL

    W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie zostaną utworzone trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL – wynika z listu intencyjnego, który podpisali we wtorek rektor uczelni oraz marszałek województwa lubelskiego.

  • Baszta Czworoboczna w panoramie Lublina z monumentalnego dzieła Brauna i Hogenberga "Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti" (Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata), znanego też pod nazwą "Civitates orbis terrarum", Kolonia, 1618 r. Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

    Lublin/ Odnaleziono pozostałości średniowiecznej baszty

    Archeolodzy prowadzący badania kamienicy przy ul. Jezuickiej na lubelskim Starym Mieście znaleźli pozostałości średniowiecznej baszty. "To znaczące odkrycie" – powiedział PAP lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.

  • Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

    Lublin/ Mury nieznanej średniowiecznej wieży odkryto na terenie zespołu pobernardyńskiego

    Nieznaną średniowieczną wieżę odkryto na terenie zespołu pobernardyńskiego Lublinie - poinformował w piątek lubelski konserwator zabytków Dariusz Kopciowski oceniając, że to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Lubelszczyźnie.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Lublin/ Spacery tematyczne, warsztaty, wystawy w Ogrodzie Botanicznym UMCS

    Spacery tematyczne z przewodnikiem, warsztaty, wystawy znalazły się w programie letniego sezonu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ogród, po zimowej przerwie, został otwarty dla zwiedzających w niedzielę.

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Survival, bezpieczeństwo radiacyjne i medycyna wśród nowości na uczelniach

    Survival i animacja przyrodnicza, bezpieczeństwo radiacyjne i medycyna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia. Elektroniczna rejestracja kandydatów ruszy w kwietniu lub w maju.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Kolejny Lubelski Festiwal Nauki potrwa od 10 do 16 września

    Od 10 do 16 września br. odbędzie się 18. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN) pod hasłem "Ogrody Nauki". To jeden z trzech największych w kraju festiwali, który upowszechnia, promuje i popularyzuje osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne.

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Inscenizacje, turnieje, warsztaty podczas „Weekendu z archeologią”

    Inscenizacje, turnieje, warsztaty – to niektóre wydarzenia „Weekendu z archeologią”, który rozpocznie się w sobotę w Lublinie. Na miłośników historii czekają także wykłady poświęcone najnowszym odkryciom archeologicznym na Lubelszczyźnie.

  • Źródło: Fotolia

    Lublin/ Duże zainteresowanie studiami na lubelskich uczelniach wśród Ukraińców

    Podczas tegorocznej rekrutacji na studia w Lublinie jest też duża grupa chętnych z Ukrainy. Najczęściej wybierają takie kierunki jak: turystyka i rekreacja, informatyka, zarządzanie. Ukraińcy stanowią największą część studentów zza granicy na lubelskich uczelniach.

  • Źródło: Fotolia

    Lublin/ Stomatologia, lingwistyka, italianistyka najbardziej popularnymi kierunkami na uczelniach

    Stomatologia, lingwistyka, italianistyka w trybie zdalnym, a także kryminologia czy finanse i rachunkowość - to jedne z najbardziej popularnych kierunków studiów na lubelskich uczelniach. Wśród chętnych do studiowania w Lublinie zgłosiło się też wielu cudzoziemców, m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Afryki.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

  • Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Naukowcy zapraszają Polaków: włączcie się w poszukiwania afrykańskich kleszczy

  • Cezary Pazura uwieczniony w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera