Fot. Adobe Stock

Akceleratorek cząstek

Najmniejszy z dotychczas zbudowanych akcelerator o długości tylko 0,2 mm wykorzystuje światło lasera do przyspieszania elektronów do prędkości stu tysięcy kilometrów na sekundę – informuje „Nature”.

  • Fragment akceleratora, fot. Adobe Stock

    Intrygujące szczegóły zderzeń przy ekstremalnych energiach

    Narzędzia do badania zderzeń ciężkich jonów, zachodzących przy maksymalnych energiach w akceleratorze LHC, udoskonalili teoretycy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Okazało się, że żaden z modeli używanych do opisu tych zjawisk nie odtwarza zachowania zmiennej sigma.

  • Fot. EPA/MARTIAL TREZZINI
    Blog

    Future Circular Collider - następca Wielkiego Zderzacza Hadronów

    Do 2040 roku może powstać akcelerator ponad trzykrotnie dłuższy, niż największy na świecie akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów. Instrument, który kosztowałby - bagatela - 20 mld euro, pozwoliłby m.in. na badania bozonu Higgsa i ciemnej materii.

  • Akcelerator 6/9 MeV produkcji Zakładu Aparatury Jądrowej NCBJ przeznaczony do systemu Canis (foto: MultiControl)
    Technologia

    Rentgen z NCBJ prześwietla pociągi na przejściu granicznym z Białorusią

    Urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów kolejowych działa z pełną funkcjonalnością na przejściu granicznym z Białorusią - poinformowało w środę Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Skaner umożliwia celnikom szybkie wykrywanie nielegalnych towarów.

  • Międzynarodowy zespół fizyków zarejestrował w eksperymencie w rumuńskim ośrodku akceleratorowym IFIN-HH „drugą twarz” jąder atomowych niklu-66: stosunkowo stabilny stan wzbudzony, w którym jądro ma zmieniony kształt. Źródło: IFIN-HH

    Pierwsze lekkie jądro atomowe z drugą twarzą

    Gdy jądro atomu zostanie wzbudzone, jego kształt może się na bardzo krótką chwilę zmienić. Dotąd zjawisko to obserwowano w najbardziej masywnych pierwiastkach. Wreszcie jednak badaczom - w tym z Polski - udało się zaobserwować "drugie oblicze" jądra lekkiego pierwiastka.

  • Technologia

    Akcelerator cząstek lasera European XFEL - uruchomiony

    W ośrodku badawczym w Hamburgu zakończono prace nad akceleratorem zasilającym laser European XFEL – informuje wspólny komunikat instytutu DESY i międzynarodowej spółki XFEL GmbH. W budowie urządzenia brali udział m.in. naukowcy i technicy z Polski.

  • Od lewej: wiceprezes ARP SA Michał Szaniawski, wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, rektor Uniwersytetu Śląskiego Wiesław Banyś, minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Chludziński i starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, podczas podpisania listu intencyjnego powołującego Akcelerator Gier Komputerowych. Fot. PAP/Jakub Kamiński 18.06.2016

    W Cieszynie powstanie akcelerator gier wideo

    Na wsparcie merytoryczne i pomoc w uzyskaniu finansowania będą mogli liczyć młodzi przedsiębiorcy - to efekt podpisanego w poniedziałek przez ARP, Uniwersytet Śląski i powiat cieszyński listu intencyjnego ws. utworzenia akceleratora gier wideo w Cieszynie.

  • Artystyczna wizja procesu emisji promieniowania gamma z wielkiego obłoku molekularnego otaczającego centrum Galaktyki bombardowanego przez wysokoenergetyczne protony pochodzące z okolic centralnej czarnej dziury. Autor: Dr Mark A. Garlick/ HESS Collaboration

    Czarna dziura w sercu galaktyki daje cząstkom astronomicznego kopa

    Czarna dziura w samym centrum naszej galaktyki działa jak supersilny kosmiczny akcelerator. Za jej sprawą cząstki zyskują ogromne energie i w otaczającej przestrzeni kosmicznej wytwarzają promieniowanie gamma, które dociera potem do Ziemi. Wyjątkowe cechy tego promieniowania odkryli m.in. badacze z Polski.

  • Fot. Fotolia

    Kieszonkowy akcelerator jak Wielki Zderzacz

    Laserowy akcelerator swobodnie mieszczący się na stole mógłby nadać elektronom energię możliwą wcześniej do osiągnięcia tylko w przypadku urządzeń o wielkości mierzonej w kilometrach – informuje “New Scientist”.

Najpopularniejsze

  • Kraków, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN: plan finansowy uwzględniający dodatkowe 200 mln zł podpisany przez ministra

  • Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Naukowcy zapraszają Polaków: włączcie się w poszukiwania afrykańskich kleszczy

  • Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024 - poinformował w czwartek Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca; ceremonia odbędzie się na Malcie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera