W Warszawie trwa XVI Kongres Numizmatyczny - najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie

Źródło: mat. pras.
Źródło: mat. pras.

Do piątku potrwa w Warszawie XVI Kongres Numizmatyczny organizowany pod auspicjami Międzynarodowej Rady Numizmatycznej. Bierze w nim udział ok. 700 uczestników, w większości stacjonarnie. To najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie.

Numizmatyka jest nauką historyczną badającą, opisującą i systematyzującą monety i inne formy pieniądza.

“Uniwersytet Warszawski, zatrudniający numizmatyków i kształcący w tym zakresie wielu doktorantów, od lat jest postrzegany jako bardzo ważne centrum światowej numizmatyki. Powierzenie UW organizacji kongresu potwierdza tę rangę i prestiż” – powiedział cytowany na stronie UW prof. Aleksander Bursche z Wydziału Archeologii.

Uniwersytet Warszawski jest głównym organizatorem kongresu. Współorganizatorami są: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Bank Polski. Patronat nad kongresem objęła Międzynarodowa Rada Numizmatyczna (The International Numismatic Council). Spotkania pod jej auspicjami odbywają się od 1927 r.

Kongresy odbywają się co 6 lat. Obecny - po siedmiu latach ze względu na pandemię. Ostatni odbył się na Sycylii.

Jak przekazała Nauce w Polsce dr Anna Zapolska z Wydziału Archeologii UW, w wydarzeniu bierze udział ok. 700 uczestników z sześciu kontynentów, w tym niecałe 100 - online. “Jest to niewątpliwie święto numizmatyki” - podkreśliła.

Dr Zapolska poinformowała, że przedstawiane referaty obejmują bardzo szeroką tematykę zarówno chronologiczną – od antycznej Grecji i Rzymu po nowożytność, jak również geograficzną – część prezentacji dotyka numizmatyki Ameryki Południowej i Azji.

Często powtarzającym się tematem jest kwestia numizmatyki cyfrowej (digital numismatics).

Program kongresu obejmuje 97 sesji, 13 okrągłych stołów oraz sesję posterową. Obrady kongresu mają miejsce w Starym BUW-ie.

Logo kongresu powstało z inspiracji najstarszą polską monetą – denarem Bolesława Chrobrego. Zaprojektował je Aleksander Bąk.

Kongresowi towarzyszą wystawy okolicznościowe. Na terenie kampusu uniwersyteckiego przygotowane są 3 ekspozycje posterowe: "Coin Cabinets of the University of Warsaw", "Thesaurus Polonicus: Numismatic Rarities in the Polish Collections" and "History of Numismatic Milieu in Poland" (University Central Campus), zlokalizowane w Starym BUWie, w Pałacu Tyszkiewiczów (w muzeum uniwersyteckim) oraz przed wejściem do Pałacu Tyszkiewiczów na Krakowskim Przedmieściu.

Dwie kolejne wystawy zostały otwarte w Muzeum Narodowym – "Rozważni i Romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali". Muzeum na Zamku przygotowało wystawę poświęconą kolekcji złotych monet André van Bastelaera

Każdy organizator kongresu wybija z tej okazji medal. W tym wypadku medal zaprojektował Robert Kotowicz, który współpracuje m.in. z Narodowym Bankiem Polskim.

Z okazji kongresu ukazało się kilka wydawnictw numizmatycznych, m.in. “Survey of Numismatic Research”, który stanowi raport dotyczący najnowszych osiągnięć numizmatycznych i publikacji, jakie ukazały się od czasu poprzedniego kongresu.

Wydano też specjalny tom “Polish Numismatic News” oraz rocznik “International Numismatic Council – Compte Rendu”, poświęcony polskim kolekcjonerom monet.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera