Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
19.06.2023 aktualizacja 19.06.2023

Do roku 2050 liczba złamań szyjki kości udowej prawie się podwoi

Adobe Stock Adobe Stock

Przed niemal dwukrotnym globalnym wzrostem liczby groźnych dla życia złamań w bliskiej przyszłości przestrzega „Journal of Bone and Mineral Research”.

Występujące najczęściej u osób starszych i wymagające długotrwałego leczenia złamanie szyjki kości udowej pozostaje globalnym problemem dla zdrowia publicznego. Osoby z takimi złamaniami są zależne od otoczenia, często dochodzi u nich do potencjalnie groźnych dla życia powikłań. Złamania te są dużym obciążeniem nie tylko dla pacjentów, ale również ich rodzin i systemu opieki zdrowotnej.

Międzynarodowa grupa naukowców kierowana przez specjalistów z University of Hong Kong (HKUMed) oceniła trendy pokoleniowe w częstości występowania złamań szyjki kości udowej, wzorce leczenia oraz towarzyszącą złamaniu śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny w 19 krajach i regionach w latach 2005-2018.

Dzięki zastosowaniu standaryzowanego protokołu badanie wyróżnia się większą porównywalnością danych. Wykorzystano dane Organizacji Narodów Zjednoczonych o światowej populacji z 2020 r. Liczbę złamań szyjki kości udowej w latach 2030, 2040 i 2050 przewidziano w oparciu o trendy występowania tych złamań oraz dane Banku Światowego.

W kohorcie zidentyfikowano łącznie 4 115 046 przypadków złamania szyjki kości udowej. Zgłoszone, wystandaryzowane pod względem wieku i płci wskaźniki częstości występowania złamań szyjki kości udowej wahały się od 95,1 (Brazylia) do 315,9 (Dania) na 100 000 mieszkańców. W większości krajów i regionów wykazano tendencję spadkową częstości występowania złamań szyjki kości udowej, z najbardziej wyraźnymi spadkami w Danii (-2,8 proc. rocznie), Singapurze (-2,8 proc.) i Hongkongu (-2,4 proc.). Największe wzrosty nastąpiły w Holandii (+2,1 proc.) oraz Korei Południowej (+1,2 proc.). Jednak pomimo ogólnego spadku częstości występowania złamań szyjki kości udowej, przewiduje się, ze ich całkowita liczba w latach 2018-2050 niemal się podwoi.

Roczna śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny wahała się od 14,4 proc.(Singapur) do 28,3 proc (Wielka Brytania), podczas gdy trendy śmiertelności wahały się od -5,3 proc. do +18,4 proc rocznie. Objęci badaniem mężczyźni rzadziej przyjmowali leki przeciwko osteoporozie i częściej umierali z różnych powodów, a przewidywane zwiększenie liczby złamań do roku 2050 było w ich przypadku większe.

We wszystkich krajach zaobserwowano również znaczną lukę w leczeniu pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej, którzy nie otrzymywali terapii zapobiegającej złamaniom w przyszłości i regionów, szczególnie w przypadku mężczyzn. Autorzy podkreślają pilną potrzebę opracowania lepszych strategii zapobiegania złamaniom szyjki kości udowej i opieki nad chorymi.

Autorzy badania (doi.org/10.1002/jbmr.4821) podkreślają znaczne różnice w globalnej epidemiologii złamań szyjki kości udowej i leczeniu po złamaniu w różnych krajach i regionach. Przewidują, że obciążenie związane ze złamaniem szyjki kości udowej będzie nadal rosło, zwłaszcza, że stanowi ono nie tylko problem medyczny, ale także społeczny. Aby zmniejszyć wpływ złamań szyjki kości udowej w nadchodzących 30 latach, powinna zostać rozważona instytucjonalizacja, odpowiednia polityka rządu i interdyscyplinarne interwencje.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024