Ruszył całodobowy monitoring Odry

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Odrze wprowadzono pilotażowy, całodobowy monitoring, przy użyciu specjalnych sond badających wodę. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, badania są prowadzone w ośmiu reprezentatywnych miejscach na rzece.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Instytutem Ochrony Środowiska rozpoczął pilotażowy projekt całodobowego monitorowania Odry. Obecnie trwa faza testowa systemu, który stopniowo będzie rozbudowywany o kolejne punkty pomiarowe.

Badania prowadzone są przy użyciu automatycznych sond pomiarowych i odbywają się w ośmiu reprezentatywnych miejscach na rzece. Sprawdzany będzie m.in. poziom tlenu, temperatura wody, przewodność i odczyn PH. Wyniki będą przesyłane on-line do GIOŚ i prezentowane co godzinę na specjalnie w tym celu przygotowanym portalu. Jak podkreśla GIOŚ, z czasem system będzie rozbudowywany o kolejne punkty pomiarowe i docelowo obejmie także inne główne rzeki w Polsce.

Wybór Odry nie jest przypadkowy i ma związek z masowym śnięciem ryb, do jakiego doszło w ubiegłym roku. Po tym zdarzeniu, na polecenie Ministra Klimatu i Środowiska, opracowano nową procedurę monitoringu tzw. złotej algi. Obecnie próbki badające obecność tych glonów pobiera się w 20 punktach pomiarowych na Odrze.

"Należy zaznaczyć, że wprowadzona przez służby metodyka badań rzeki Odry wykracza znacząco poza obowiązki wynikające z dyrektyw unijnych, co powoduje, że wody Odry są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie zarówno pod kątem parametrów fizyko-chemicznych, jak i w zakresie obecności złotej algi" - podkreśla GIOŚ. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ akub/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera