Szczecin/ Powstanie Akademia Wodorowa

Program edukacyjny Akademia Wodorowa, który ma szkolić i rozwijać wyspecjalizowane kadry powstanie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Szczecinie.

"Liczymy na to, że podpisanie listu intencyjnego będzie inicjowało ścisłą współpracę w zakresie kształcenia studentów, wykorzystywania naszego potencjału, czyli młodych, zdolnych ludzi, którzy będą mogli poszerzać swoje umiejętności we współpracy z Zakładami Chemicznymi Police" – powiedział w poniedziałek rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT.

Pomysłodawcą projektu jest Grupa Azoty Police i ZUT w Szczecinie, a partnerami przedstawiciele Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej.

Prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab podkreślił, że Grupa Azoty jako największy producent wodoru, także w Zakładach Chemicznych Police z najnowszą inwestycją Polimery Police będzie potrzebowała "wykwalifikowanych kadr", które "będą rozumiały tę filozofię i ten trend, w którym wszyscy idziemy".

"Zgodnie ze strategią i z założeniem +zielonych azotów+ chcemy pozyskać specjalistów w technologiach bazujących na wykorzystaniu wodoru. I temu przede wszystkim ma służyć ta akademia" – dodał.

Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT prof. Rafał Rakoczy wyjaśnił, że w ramach akademii przygotowany zostanie program dla studentów z woj. zachodniopomorskiego. Ci, którzy będą chcieli do niego przystąpić, będą zobowiązani do wypełnienia wniosku, w którym przedstawią pomysł na "innowacyjne wykorzystanie wodoru". Na podstawie pomysłów komisja z ZUT i Grupy Azoty wybierze grupę osób, która będzie mogła pracować nad swoimi pomysłami – te zostaną na końcu poddane ocenie z szansą na zastosowanie w praktyce.

"Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w Grupie Azoty, a także na zatrudnienie przy rozwijaniu pomysłu" – mówił prof. Rakoczy.

Program ma się rozpocząć w marcu lub kwietniu br. Skierowany jest do studentów poniżej 27. roku życia kształcących się na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach technicznych o różnych profilach i specjalnościach oraz do absolwentów, którzy ukończyli studia inżynierskie. Kandydaci powinni mieć średnią ocen powyżej 4,0 oraz wykonać projekt w ramach pierwszego etapu rekrutacji.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera