Statek Orion znalazł się w najdalszym punkcie od Ziemi

EPA/NASA / BILL INGALLS 16.11.2022
EPA/NASA / BILL INGALLS 16.11.2022

NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojej orbity wokół Księżyca. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis.

Bezzałogowy statek kosmiczny Orion osiągnął najdalszą odległość od Ziemi w trakcie swojego lotu w ramach misji Artemis 1. Nastąpiło to w poniedziałek 28 listopada krótko po o godz. 22 polskiego czasu. Dystans Ziemia-Orion wyniósł około 432 210 km.

W tym samym dniu kamery statku sfotografowały także Ziemię i Księżyc widoczne razem. Do tej pory odebrano ponad 2000 plików od statku kosmicznego.

Wszystko to nastąpiło w 13 dniu misji przewidzianej na 25,5 dnia. NASA informuje, iż statek pozostaje w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej wokół Księżyca.

Inżynierowie planowali wcześniej dokonać tego dnia odpalenia silników dla korekty orbity, ale okazało się to niepotrzebne, gdyż Orion znajduje się na właściwej trajektorii lotu. Zużycie paliwa jest o niecałe 3 proc. mniejsze niż planowano.

Jak wskazuje amerykańska agencja kosmiczna, do tej pory dokonano 37,5 proc. zaplanowanych testów związanych z misją. Misja Artemis 1 jest bowiem testem technologii przed kolejnymi lotami, już w wersji załogowej z astronautami na pokładzie. NASA planuje załogowy lot wokół Księżyca w 2024 roku, a lądowanie astronautów na powierzchni Srebrnego Globu w 2025 roku.

Z kolei na Ziemi rozpoczynają się przygotowania do przyjęcia wodowania Oriona na oceanie Spokojnym, które ma nastąpić 11 grudnia. Zespół misji wyruszył we wtorek na treningi na morzu.

Statek Orion został wystrzelony z Ziemi 16 listopada 2022 r. przy pomocy rakiety Space Launch System (SLS). 21 listopada zbliżył się na 130 km do powierzchni Księżyca. Z kolei 25 listopada dokonał manewru wejścia na bardziej oddaloną orbitę wokół Księżyca z najdalszym punktem odległym o 92 tysiące kilometrów.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Korgałżyński Rezerwat Przyrody. Fot. Adobe Stock

    Kazachstan/ Unikalny rezerwat przyrody z listy UNESCO domem dla wielu rzadkich gatunków

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera