Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
27.09.2022 aktualizacja 27.09.2022

Opole/ W październiku ruszy przebudowa "Lipska" Politechniki Opolskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

16 października rozpocznie się warta 72 mln zł przebudowa należącego do Politechniki Opolskiej budynku typu "Lipsk" przy ul. Mikołajczyka. To inwestycja w nowe miejsca pracy, w polską naukę, siłę woj. opolskiego i polskiej gospodarki - mówił w poniedziałek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Opolu wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski poinformował, że przebudowa należącego do Politechniki Opolskiej budynku typu "Lipsk" przy ulicy Mikołajczyka w Opolu rozpocznie się 16 października br.

Koszt inwestycji to 72 mln złotych. W niedzielę minister edukacji Przemysław Czarnek przekazał na ten cel 51 mln złotych. Jak podkreślił Kowalski, przyznana przez MEiN dotacja na kompleksową przebudowę budynku przy Mikołajczyka jest rekordową w skali ostatniej dekady.

"W latach 2012-2022 Politechnika Opolska pozyskała z ministerstwa 25 mln zł. Ta jedna dotacja jest największą od lat dotacją pozyskaną przez uczelnię. Inwestycja jest nie tylko w samą infrastrukturę uczelni, ale jest inwestycją w nowe miejsca pracy, w polską naukę, siłę województwa opolskiego i polskiej gospodarki" - powiedział wiceminister rolnictwa.

Jak podkreślił Kowalski, dzięki polepszeniu warunków pracy na opolskiej uczelni możliwa będzie lepsza współpraca z wykorzystaniem potencjału działających w Opolu i regionie spółek Skarbu Państwa. Jako przykład podał opolską "wagonówkę", która została odkupiona przez Skarb Państwa.

"Dzisiaj te 250-300 miejsca pracy w spółce PKP Remtrak, po odkupieniu za ponad 20 mln złotych terenu przy ulicy Rejtana, również służy miastu Opole. Właśnie trwają rozmowy między grupą PKP z panem rektorem Politechniki Opolskiej Marcinem Lorencem, aby ten potencjał Politechniki Opolskiej wykorzystać tak, aby spółki Skarbu Państwa, takie jak PKP, współpracowały w sposób efektywny z polskimi uczelniami. W ten sposób budujemy potencjał województwa opolskiego" - powiedział Kowalski.

Rektor opolskiej uczelni wyjaśnił, że projekt przebudowy przewiduje, że z budynku zostanie tylko konstrukcja; zakłada też jego energetyczną samowystarczalność. "Jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie, bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem" - wyjaśnił prof. Lorenc.

Plan remontu zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, gdzie na zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Prace mają być zakończone w ciągu trzech lat.

W niedzielę podczas spotkania w auli Politechniki Opolskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował zebranych o przyznanej uczelni rekordowej dotacji. Po spotkaniu minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce rektora symboliczny czek na 51 mln złotych, które ministerstwo przekaże na przebudowę "Lipska". (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022