Uczelnie i instytucje

Na Politechnice Wrocławskiej powołano Makroklaster – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym

Źródło: pwr.edu.pl
Źródło: pwr.edu.pl

Identyfikowanie obszarów i potrzeb bezpieczeństwa publicznego oraz opracowanie nowych technologii wspierających bezpieczeństwo – to niektóre z celów powołanego w środę we Wrocławiu Makroklastra – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym.

Inicjatorami przedsięwzięcia są Politechnika Wrocławska, władze samorządowe Dolnego Śląska i Wrocławia oraz Zachodnia Izba Gospodarcza. W skład klastra zaś wchodzą m.in. IBM, KGHM S.A., PGE, Chemeko – System, Cryptomage, Dynacon, Inseqr sp. z o.o., LTB, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Nexus Nowe Technologie Wrocław S.A. oraz samorządy Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha.

Jeden z inicjatorów powołania klastra, były rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski podkreślił, że stowarzyszone w nim podmioty będą zajmować się „całością spraw związanych z bezpieczeństwem”. Prof. Więckowski podkreślił, że dziś jest wiele wyzwań technologicznych związanych z bezpieczeństwem. „Chcielibyśmy szukać nowych technologii, to zaś wymaga zintensyfikowania działalności badawczo-rozwojowej. Chcemy przy tym tworzyć powiązania pomiędzy uczestnikami makroklastra”- mówił profesor.

Prof. Więckowski wymieniając cele klastra wskazał m.in. identyfikowanie newralgicznych obszarów i potrzeb bezpieczeństwa publicznego, kreowanie nowych kierunków rozwoju technologii w bezpieczeństwie publicznym, łączenie twórców i dostawców z odbiorcami innowacyjnych technologii bezpieczeństwa publicznego oraz inicjowanie, aplikowanie i realizacja wspólnych projektów badawczych.

Prace prowadzone w ramach klastra zostaną podzielone na obszary: bezpieczeństwo energetyczne, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo środowiska naturalnego, bezpieczeństwo społeczne oraz bezpieczeństwo techniczno – infrastrukturalne.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera