Uczelnie i instytucje

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024 r.

22.12.2021. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej przyznania miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, 22 bm. Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w województwie śląskim. PAP/Andrzej Grygiel
22.12.2021. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej przyznania miastu Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024, 22 bm. Szef polskiego rządu przebywa z wizytą w województwie śląskim. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki w 2024 r. – ogłoszono w środę podczas konferencji prasowej z udziałem premiera, posła z okręgu katowickiego Mateusza Morawieckiego, podczas której rektorzy 7 śląskich uczelni podpisali też umowę w sprawie utworzenia konsorcjum organizatorów tego wydarzenia.

Za prestiżowym tytułem, przyznawanym przez stowarzyszenie EuroScience, działające na rzecz rozwoju nauki i technologii i zrzeszające przedstawicieli 75 państw, idzie też organizacja EuroScience Open Forum 2024. Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie.

Premier Morawiecki pogratulował władzom Katowic i śląskich uczelni. "Katowice jak w soczewce zbierają wielkie projekty techniczne przemysłowe i aspiracje dotyczące przyszłości" – powiedział. "Jestem przekonany, że ten tytuł będzie dla Katowic milowym krokiem na drodze do realizacji strategii dla całego Śląska, że nauka, w tym nauka polska, nauka śląska przyczyni się do rozwoju Polski, do rozwoju Europy" - dodał szef rządu.

Ocenił, że potencjał śląskich uczelni nie był dotąd wykorzystywany w wystarczającym stopniu, choć jednocześnie Katowice i cały region były "rozsadnikiem" nauki. Premier wyraził nadzieję, że to właśnie dzięki nauce mieszkańcy regionu będą mogli zbierać owoce przyszłego wzrostu i życia w nowej erze. "W nowej epoce, w której praca może być łatwiejsza, nie tak niebezpieczna, może być bardziej rozwijająca i satysfakcjonująca dla mieszkańców" – przekonywał Morawiecki.

Jeden z inicjatorów ubiegania się o tytuł, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek podkreślił, że "to wspaniały dzień". "Na skutek wielomiesięcznych starań wielu osób z naszych uczelni, urzędu miasta, przyjaciół z Polski i Europy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, czyli nieformalną stolicą europejskiej nauki. Można obrazowo powiedzieć, że to prawo do organizacji europejskich igrzysk naukowych, z tym że będą one trwały cały rok" – oświadczył.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że otrzymanie tytułu to ogromna radość, ale też wielka praca do wykonania. "To wielkie wyzwanie, z którym wiąże się wiele inwestycji. Ale tak jak kiedyś skorzystaliśmy na staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, tak teraz możemy pokazać naszą naukę, która jest bardzo ważnym elementem całego regionu, nie tylko Katowic" – powiedział.

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany w celu pogłębienia zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki. Ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic. Wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudza turystykę.

Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, które zdobyło ten tytuł. Wcześniej piastowały go: Lejda, Tirest, Tuluza, Manchester, Kopenhaga, Dublin, Turyn, Barcelona, Monachium i Sztokholm.

Udział w uroczystości, która odbyła się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach, był jednym z kilku punktów środowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w woj. śląskim. Przed budynkiem zgromadziło się kilkudziesięciu związkowców Sierpnia’80, aby – jak mówili dziennikarzom przed spotkaniem – wykrzyczeć premierowi swoje niezadowolenie z sytuacji w kraju. Premier zatrzymał się na chwilę rozmowy z protestującymi, tłumacząc podwyżki cen sytuacją na międzynarodowym rynku energii. Związkowcy skandowali m.in.: "Poseł ze Śląska – oszust z Wrocławia". (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera