Uczelnie i instytucje

Naukowo-sportowy wykład zainauguruje nowy rok akademicki Politechniki Łódzkiej

Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka
Fot. materiały prasowe Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka zainauguruje w piątek swój 77. rok akademicki. Mimo pandemii większość zajęć obędzie się już w salach dydaktycznych z zachowaniem rygorów sanitarnych. Wykład inauguracyjny wygłoszą trzy osoby związane z nauką i ze sportem - zapowiedziały władze PŁ.

Rzeczniczka prasowa Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka zapowiedziała, że inauguracja roku akademickiego uczelni po raz pierwszy odbędzie się w nowej auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium.

"Przedtem Senat oraz immatrykulowane osoby przejdą w barwnym orszaku, by złożyć kwiaty pod pomnikiem prof. Bohdana Stefanowskiego, pierwszego rektora i organizatora uczelni" - mówiła Chojnacka. "Zgodnie ze zwyczajem rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik wygłosi przemówienie inauguracyjne. W czasie uroczystości zostaną także wyróżnieni najlepsi studenci. Pięciu zasłużonych naukowców otrzyma tytuł Profesora Seniora" - poinformowała.

"Inauguracja zakończy się nietypowym, bo wygłoszonym przez trzy osoby, wykładem, który rektor PŁ nazwał specjalnym triathlonem" - zaznaczyła rzeczniczka. "O swoich pasjach naukowych i sportowych mówić będą: ceniona na świecie fizyk prof. Katarzyna Pernal, uprawiająca z sukcesami kolarstwo szosowe, doktorant PŁ i mistrz olimpijski z Tokio mgr inż. Kajetan Duszyński studentka PŁ i pierwsza Polka z potrójną koroną w pływaniu na wodach otwartych, inż. Aleksandra Bednarek" - zapowiedziała rzeczniczka uczelni.

"Po okresie przerwy spowodowanej pandemią studenci pojawią się w salach dydaktycznych. Zajęcia w grupach do 30 osób, takie jak np. ćwiczenia, projekty, seminaria, lektoraty czy wychowanie fizyczne, będą realizowane na terenie Politechniki Łódzkiej. Online prowadzone będą głównie wykłady dla większej liczby osób" - poinformowała Chojnacka.

PŁ rozpocznie w piątek już 77. rok akademicki w swojej historii.

Uczelnia kształci niemal 12,5 tysiąca studentów. Kadrę dydaktyczną PŁ tworzy m.in. 1200 nauczycieli akademickich, w tym ponad 380 profesorów i doktorów habilitowanych. Politechnika Łódzka zajmuje 8. miejsce wśród 100 wyższych szkół technicznych w rankingu „Perspektyw”. Łódzka uczelnia - jak podają jej służby prasowe - jest naukowym ośrodkiem, w którym tworzone są rozwiązania innowacyjne. PŁ jest drugą uczelnią w Polsce w rankingu udzielonych patentów zgłaszanych przez podmioty krajowe i zagraniczne.

Na rok akademicki 2021/22, na studia I stopnia, Politechnika Łódzka przyjęła niemal 3,9 tys. osób, a na studia II stopnia - 750 osób. W semestrze zimowym PŁ kształcić będzie 239 studentów z 15 krajów w ramach wymiany w programie Erasmus, m.in. z Hiszpanii, Francji, Portugalii i Turcji. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera