Uczelnie i instytucje

Nagroda Ambasador Innowacyjności dla prof. Beaty Kolesińskiej z Politechniki Łódzkiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prof. Beata Kolesińska z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej została uhonorowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki nagrodą Ambasador Innowacyjności, a przyznano ją za badania m.in. nad syntezą peptydów - podała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Profesor z Politechniki Łódzkiej - jak poinformowała rzeczniczka uczelni - została wyróżniona za "prowadzenie prac naukowych i pionierskich projektów o potencjale aplikacyjnym."

"Zainteresowania naukowe prof. Beaty Kolesińskiej dotyczą projektowania i syntezy peptydów, czyli tych białek, które biorą udział we wszystkich procesach fizjologicznych żywych organizmów" - wyjaśniła Chojnacka.

"Głównym celem prac badawczych prowadzonych przez Zespół Chemii i Inżynierii Peptydów i Białek, którym kieruję, jest nie tylko udowodnienie poprawności przyjętych założeń, lecz osiągniecie praktycznych efektów np. w postaci innowacyjnych materiałów, które znajdują zastosowanie głównie w szeroko rozumianej branży medycznej" - tłumaczyła prof. Kolesińska. "Wagę badań podkreśla fakt, że ich pozytywne wyniki mają bardzo często bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia i zdrowia ludzi" - dodała.

Prof. Kolesińska otrzymała w 2019 roku tytuł Naukowca Przyszłości przyznany w ramach Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju m.in. za innowacyjne materiały hybrydowe do regeneracji tkanek oraz hemostatyczne, resorbowalne opatrunki podwójnego zastosowania.

Kierowane przez prof. Kolesińską laboratorium - co podkreśla rzeczniczka PŁ - jest częścią centrum badań nowych związków aktywnych biologicznie potencjalnie użytecznych w diagnostyce medycznej tworzonego na Wydziale Chemicznym PŁ. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera