Biostymulator wzrostu nasion

Kozielec, 26.09.2016. Pole kukurydzy. (tż/mgut) PAP/Tytus Żmijewski
Kozielec, 26.09.2016. Pole kukurydzy. (tż/mgut) PAP/Tytus Żmijewski

Robot, który przemieszcza się po polu uprawnym i naświetla rośliny laserem, aby prawidłowo rosły przy znacznym ograniczeniu środków chemicznych, powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Technologia precyzyjnego naświetlania nasion i młodych roślin jest rozwijana przez startup Hugo Green Solutions. Prototypowy robot wykrywa oznaki obecności patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne, potrafi też dolistnie dokarmiać rośliny.

Robot, który przemieszcza się po polu uprawnym i naświetla rośliny laserem, aby prawidłowo rosły - przy znacznym ograniczeniu środków chemicznych - powstał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Technologia precyzyjnego naświetlania nasion i młodych roślin jest rozwijana przez startup Hugo Green Solutions. Prototypowy robot wykrywa oznaki obecności patogenów chorobotwórczych i umożliwia punktowe zabiegi agrotechniczne, potrafi też dolistnie dokarmiać rośliny.

Technologia naświetlania nasion roślin przed ich siewem oraz roślin w fazach młodocianych otrzymała jedno z wyróżnień w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”. Jak informuje rzecznik prasowy UR Izabella Majewska, innowacja jest oparta na dwóch rozwiązaniach: to stymulator wzrostu Hugo - Growth Stimulator i Hugo - Robot Rolniczy. Technologia powschodowego naświetlania roślin znajduje się w fazie testów polowych, natomiast naświetlanie nasion przed siewem zostało zgłoszone do ochrony patentowej, przygotowywane są algorytmy naświetlania. Robot jest prototypową platformą jezdną spełniającą wiele zadań. Umożliwia punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem naświetlania roślin, oprysków, dolistnego dokarmiania roślin i można go rozbudować o nowe moduły funkcjonalne. Laser pobudza rośliny do wzrostu, ograniczając lub zupełnie eliminując konieczność korzystania ze środków chemicznych. Maszyna może dawkować światło każdej roślinie zarówno w uprawach polowych jak i szklarniowych.

Jak podkreślają twórcy technologii, jest ona ekologiczna i kluczowa dla zmniejszenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. Dwustopniowy, zintegrowany proces diagnozy stanu zdrowotności roślin opiera się o analizę obrazu uzyskaną z sensorów spektralnych zainstalowanych na platformie jezdnej robota. Pozwala to wychwytywać oznaki uszkodzenia roślin przez patogeny chorobotwórcze. Biostymulacja polega na wspomaganiu rośliny poprzez naświetlania przy użyciu diod laserowych.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera