Uczelnie i instytucje

Blisko 18,5 tys. chętnych na studia w Uniwersytecie Śląskim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Blisko 18,5 tys. chętnych zapisało się na wszystkie formy i poziomy studiów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Śląski w Katowicach. Środa była ostatnim dniem, gdy kandydaci mogli rejestrować się w internetowym systemie uczelni.

Jak poinformował w czwartek rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, najwięcej maturzystów zgłosiło chęć studiowania na psychologii - 1377 osób; na prawie – 1308 osób; filologii angielskiej, specjalność: język biznesu – 561 osób; filologii angielskiej, specjalność: kultura-media-translacja – 539 osób; informatyce - 524 osoby; bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym – 515 osób.

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce w czołówce uplasowały się: realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 17,5 osób na miejsce; reżyseria – 12,1 osób na jedno miejsce; psychologia – 11,5 osób na miejsce; filologia angielska, specjalność: język biznesu – 11,2 osób na miejsce; filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja – 10,8 osób na miejsce.

Łącznie na wszystkie formy i poziomy studiów zgłosiło się w tym roku 18 445 osób. Od 15 lipca wydziałowe komisje rekrutacyjne będą sukcesywnie publikować listy osób przyjętych na studia. Te kierunki, na których liczba kandydatów nie wypełniła limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.

W ubiegłorocznej rekrutacji Uniwersytet Śląski przyjął zgłoszenia blisko 18 tys. osób.

Uniwersytet Śląski powołano do życia 8 czerwca 1968 r. rozporządzeniem Rady Ministrów. Uczelnia rozpoczęła działalność licząc 5724 studentów, kształcących się na 4 wydziałach: Humanistycznym, Matematyki, Fizyki i Chemii, Prawa i Administracji oraz Wychowania Technicznego. Obecnie w tej największej uczelni w regionie kształci się ponad 25 tys. studentów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera