Ultrafiolet chroni żurawie przed liniami energetycznymi

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Dzięki umieszczeniu źródeł światła ultrafioletowego na liniach energetycznych można zapobiec 98 proc. fatalnych kolizji żurawi kanadyjskich z przewodami – informuje pismo "The Condor: Ornithological Applications”.

Liczebność wielu gatunków żurawi spada na całym świecie, a jednym z zagrożeń są kolizje z napowietrznymi liniami energetycznymi, zwłaszcza o zmierzchu i nocą. Obecnie stosowane metody polepszania widzialności przewodów nie zawsze są skuteczne.

Opierając się na wynikach wieloletnich obserwacji, James Dwyer z firmy EDM International opracował system wykorzystujący zamontowane na słupach energetycznych i oświetlające przewody źródła światła ultrafioletowego, które jest widzialne dla ptaków, zaś niewidzialne dla ludzi. Ku zaskoczeniu samych twórców, zainstalowany w Nebraska`s Iain Nicolson Audubon Center na szlaku migracji ptaków system ACAS (Avian Collision Avoidance System) pozwolił uniknąć aż 98 proc. kolizji w przypadku żurawi kanadyjskich (Antigone canadensis).

Podczas badań system ACAS losowo był każdej nocy włączony lub wyłączony. Gdy był włączony, liczba udokumentowanych niebezpiecznych przelotów spadła o 82 proc., zaś kolizji o imponujące 98 proc. Żurawie wcześniej reagowały, by uniknąć zderzenia z przewodami.

Na objętych eksperymentem liniach zainstalowane były standardowe znaczniki, zdaniem Dwyera możliwe jest zatem, że w świetle ultrafioletowym okazały się one dla ptaków bardziej widoczne. Obecnie testowana jest skuteczność systemu bez typowych znaczników.

Twórcy ACAS mają nadzieję, że okaże się on skuteczny także po zainstalowaniu na innych instalacjach oraz budowlach i sprawdzi w przypadku różnych gatunków ptaków.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera