Polscy naukowcy w międzynarodowych badaniach humanistycznych

Pięć projektów z udziałem polskich naukowców otrzymało finansowanie w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki wraz z siecią HERA, wspierającą badania humanistyczne. Nagrodzeni naukowcy pochodzą z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Instytutu Nauk Prawnych PAN i Instytutu Sztuki PAN.

Budżet konkursu, wraz z dofinansowaniem Komisji Europejskiej, wynosi 21 milionów euro. Celem projektów nagrodzonych przez sieć HERA (Humanities in the European Research Area), jest próba odpowiedzi na pytania, jak rozumienie historii i współczesna refleksja nad historią wpływają na dzisiejsze postawy społeczne, polityczne oraz zmiany kulturowe Europie.

"Na konkurs nadesłano 605 wniosków wstępnych, z których 100 zaproszono do drugiego etapu. Ostatecznie finansowanie otrzymało 18 międzynarodowych zespołów badawczych złożonych z naukowców pochodzących z przynajmniej czterech krajów biorących udział w konkursie" - poinformowało Narodowe Centrum Nauki.

Polskimi naukowcami, pracującymi w międzynarodowych zespołach, pokierują: dr hab. Tomasz Basiuk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agata Dziuban oraz dr Anna Maria Niedźwiedź z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias z Instytutu Nauk Prawnych PAN i dr hab. Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN.

HERA to międzynarodowe konsorcjum instytucji z różnych krajów zajmujących się finansowaniem badań humanistycznych. W rozstrzygniętym konkursie "Uses of the Past" mogli brać udział naukowcy z 23 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. O środki mogły starać się międzynarodowe zespoły badawcze złożone z co najmniej czterech naukowców, którzy pochodzą z czterech różnych krajów przystępujących do konkursu. Czas trwania projektu nie może przekroczyć trzech lat.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2024. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN sfinansuje wszystkie projekty z list rezerwowych w sześciu konkursach

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera