Uczelnie i instytucje

Jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego

Senat Uniwersytetu Gdańskiego uczcił w piątek uroczystym posiedzeniem jubileusz 45-lecia powstania uczelni. W trakcie posiedzenia wręczono m.in. nagrody im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza przyznawane najlepszym nauczycielom akademickim uczelni.

Posiedzenie uczelnianego senatu odbyło się w auli Wydziału Prawa i Administracji UG. Wśród gości – obok miejscowych parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych władz oraz zaprzyjaźnionych z gdańską uczelnią szkół wyższych, znalazł się m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Jak podkreślił w jubileuszowym przemówieniu rektor UG prof. Bernard Lammek, prowadzone w ostatnich latach inwestycje sprawiły, że dziś uczelnia posiada jeden z najnowocześniejszych kampusów w kraju. Rektor przypomniał, że w ostatnim czasie UG wzbogacił się o nowe siedziby Biblioteki Głównej oraz trzech Wydziałów: Nauk Społecznych, Chemii i Biologii, a na ukończeniu są budynki, w których znajdą się Neofilologia oraz administracja centralna.

„W budowie jest obecnie budynek naszego silnego naukowo Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii. Rozbudowane i unowocześnione zostały też budynki Wydziałów Ekonomicznego i Zarządzania zlokalizowane w kampusie w Sopocie” – przypomniał rektor dodając, że w najbliższych planach jest także budowa siedziby Informatyki oraz centrum sportowego.

Rektor przypomniał także, że obok inwestycji realizowanych przede wszystkim z funduszy państwowych oraz unijnych, uczelnia może pochwalić się także dobrą współpracą z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. „Szczególnie dynamicznie współpraca ta rozwija się w ostatnich latach z uczelniami Unii Europejskiej, USA a także uczelniami chińskimi” – powiedział rektor dodając, że na utworzonej przed dwoma laty na UG sinologii kształci się 90 polskich studentów, a na pięciu uniwersytetach chińskich naukę pobiera 74 studentów UG.

Lammek podkreślił też, że w ostatnich latach, m.in. w związku z niżem demograficznym, uczelnia stara się konkurować z innymi szkołami wyższymi uruchamiając po kilka, a czasem nawet kilkanaście nowych kierunków studiów rocznie. Rektor przypomniał, że w ostatnim czasie w ofercie UG obok sinologii pojawiły się m.in. cieszące się także dużą popularnością studia na kierunkach kryminologia, iberystyka, bioinformatyka, biologia medyczna czy zarządzanie instytucjami artystycznymi.

Rzecznik prasowa, UG Beata Czechowska-Derkacz poinformowała, że w nadchodzącym roku akademickim szkoła uruchomi pięć nowych kierunków studiów, w tym studia bałkańskie (z nauką dwóch języków - serbskiego lub chorwackiego oraz tureckiego lub włoskiego), studia wschodnie (ze specjalnością język rosyjski z językiem chińskim), teatrologię, dyplomację oraz studia poświęcone tradycji cywilizacji europejskiej.

W piątek w czasie święta UG wręczono Nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza przyznawane najlepszym wykładowcom przez specjalną komisję tworzoną przez dydaktyków, ale przede wszystkim przez studentów. Laureatami tegorocznych nagród zostali: prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii, dr Urszula Patocka-Sigłowy z Wydziału Filologicznego oraz dr Piotr Arłukowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Wręczone zostały też Medale Uniwersytetu Gdańskiego, a pracownicy uczelni odebrali państwowe odznaczenia: złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Najwyższe spośród wręczonych odznaczeń - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - odebrał prof. Jerzy Błażejowski.

Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 r. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie.

Dziś Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach oferujących naukę na 69 kierunkach, uczy się tu ponad 30 tys. studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy 1,7 tysiąca pracowników. Studenci i wykładowcy mają do dyspozycji m.in. prawie 1,8 mln książek i innych publikacji zgromadzonych w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Absolwentami UG są m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk (z wykształcenia historyk) Jolanta Kwaśniewska (magister prawa) i b. premier Jan Krzysztof Bielecki (magister ekonomii). Na UG studiował także Aleksander Kwaśniewski (studiów na kierunku handel zagraniczny na Wydziale Ekonomii nie skończył), a przez wiele lat pracował, jako wykładowca - Lech Kaczyński.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patrponów medialnych jubileuszu UG.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera