Schudnięcie pomaga łagodzić uderzenia gorąca związane z menopauzą

Zrzucenie na wadze może pomóc w łagodzeniu napadów gorąca u kobiet w okresie menopauzy – wykazało pilotażowe badanie na ten temat, które publikuje internetowe wydanie pisma „Menopause”.

Naukowcy z University of Pittsburgh (Pensylwania) doszli do takich wniosków na podstawie badań w grupie 40 kobiet z nadwagą lub otyłością, które co najmniej cztery razy dziennie miały napady gorąca związane z menopauzą.

Jak przypominają autorzy pracy, są to najczęstsze objawy towarzyszące przekwitaniu kobiet – doświadcza ich ponad 70 pań w okresie okołomenopauzalnym. Wiele z nich ocenia je, jako częste lub nasilone. Z ostatnich badań wynika, że utrzymują się one długo – zazwyczaj dziewięć lat lub dłużej. Kobiety, które ich doświadczają maja niższą jakość życia, gdyż towarzyszą im również poty nocne, problemy ze snem i depresyjny nastrój.

Obecnie najlepsze efekty w eliminowaniu tych objawów daje hormonalna terapia zastępcza, ale nie wszystkie kobiety chcą i mogą ją stosować.

Dotychczasowe analizy na temat związku między nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie a występowaniem napadów gorąca w okresie menopauzy dostarczyły sprzecznych wyników. Starsze wskazywały, że nadwaga może przed nimi chronić, nowsze – że jest wręcz odwrotnie.

Uczestniczki najnowszego badania podzielono na dwie grupy – odchudzającą się i grupę kontrolną, która nie brała udziału w terapii odchudzającej.

Panie z pierwszej grupy schudły średnio o 8-9 kilogramów, natomiast z grupy kontrolnej przybrały na wadze średnio 0,23 kg.

Okazało się, że zrzucenie zbędnych kilogramów wiązało się ze zmniejszeniem liczby napadów gorąca średnio o dwa w tygodniu, ale im więcej schudła dana kobieta, tym efekt był lepszy.

„To zachęcająca informacja dla kobiet, które poszukują sposobów na złagodzenie tego przykrego objawu występującego w średnim wieku” – komentuje niebiorąca udziału w badaniu Margery Gass, dyrektor wykonawczy Northern American Menopause Society.

Co ciekawe, dla 74 proc. badanych pań perspektywa złagodzenie napadów gorąca była główną motywacją do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jak ocenia Gass, schudnięcie jest nie tylko bezpieczną i skuteczną metodą na zmniejszenie liczby napadów gorąca, ale może też mieć inne korzyści zdrowotne. Wiadomo bowiem, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a także wielu nowotworów.

Autorzy pracy podkreślają zarazem, że choć wyniki badania są zachęcające, to konieczne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań, by je zweryfikować. (PAP)

jjj/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera