Naukowcy radzą, co robić, by kapryśne maluchy polubiły warzywa

Wiele kapryśnych dzieci można zachęcić do jedzenia większej ilości warzyw, pod warunkiem, że wykażemy się wytrwałością i będziemy je oferować niejadkom od pięciu do 10 razy dziennie – przekonują naukowcy brytyjscy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Ich zdaniem, nowe warzywa najlepiej wprowadzać do jadłospisu maluchów regularnie przed 2. rokiem życia.

Dzieci w wieku przedszkolnym spożywają ogólnie małe ilości warzyw i często grymaszą, gdy dostają je do jedzenia. Aby sprawdzić, jakie czynniki mogą zwiększyć konsumpcję warzyw wśród maluchów naukowcy z University of Leeds przeanalizowali dane zebrane w grupie 332 brytyjskich, francuskich i duńskich dzieci w wieku od czterech do 38 miesięcy (trzy lata i dwa miesiące).

Każdemu podano od pięciu do 10 porcji (każda po 100 gram) puree z karczochów. Jedna grupa otrzymywała je bez żadnych dodatków, druga - w postaci dosłodzonej cukrem, a trzecia - z dodatkiem oleju roślinnego, by zwiększyć kaloryczność porcji. Karczochy wybrano do badania ponieważ rodzice wskazali, że jest to jedno z warzyw najrzadziej przygotowywane przez nich dla dzieci.

Okazało się, że z upływem czasu zacierały się różnice w ilości zjadanego puree między grupą, która dostawała karczochy bez żadnych dodatków a tą, której podawano dosłodzoną papkę z karczochów.

Zdaniem naukowców podważa to popularny mit, że smak warzyw trzeba czymś zamaskować (np. przez dosłodzenie), by dzieci spożywały je w większych ilościach.

Badacze zaobserwowali, że jedna piąta (21 proc.) dzieci za każdym razem bez problemu zjadała ponad trzy czwarte porcji karczochów. Natomiast dwie piąte (40 proc.) nauczyło się jeść więcej tych warzyw wraz z upływem czasu. 16 proc. stanowiły „niejadki”, które za każdym razem jadły mniej niż 10 gram, nawet gdy próbowano im podać papkę z karczochów po raz piąty. Pozostałe 23 proc. nie zakwalifikowało się do żadnej z tych grup.

Wiek dziecka był w istotny sposób związany z uzyskanymi efektami. Ogólnie, młodsze maluchy jadły więcej karczochów niż dzieci starsze, które częściej kwalifikowano do grupy niejadków.

Zdaniem współautorki pracy, prof. Marion Hetherington wiąże się to z tym, że w pewnym wieku dzieci stają się bardziej nieufne i wybredne.

„Gdy mają mniej niż dwa lata będą chętniej jeść warzywa, ponieważ są bardziej otwarte na nowe doświadczenia. Po upływie 24 miesięcy stają się niechętne do próbowania nowych rzeczy i zaczynają odmawiać jedzenia – nawet tego, które wcześniej lubiły” – tłumaczy badaczka.

Prof. Hetherington uważa, że na podstawie wyników uzyskanych przez jej zespół można wysunąć kilka wskazówek dla rodziców, którzy chcą zachęcić swoje dzieci do zdrowego jedzenia.

„Jeśli chcesz zachęcić swoje dzieci do spożywania warzyw zacznij je podawać wcześnie i często. Nawet jeśli twoje dziecko jest kapryśne lub nie lubi warzyw, z naszych badań wynika, że pięć do 10 podań powinno przynieść skutek” – wyjaśnia prof. Hetherington.

Autorzy pracy zaznaczają, że konieczne jest opracowanie alternatywnych strategii, które zachęcą do jedzenia warzyw najbardziej kapryśne i starsze dzieci. (PAP)

jjj/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera