SON - regulator RNA w komórkach macierzystych

Odkrycie nowego regulatora RNA wpływającego na komórki macierzyste może także pomóc w zrozumieniu chorób takich jak grypa i nowotwory - poinformował PAP singapurski A*STAR Genome Institute. Odkrycie ogłoszono także na łamach Nature Cell Biology.

Naukowcy z A*STAR Genome Institute of Singapore (GIS) wspólnie ze swoimi kolegami z Kanady, Hong Kongu i USA odkryli, że białko mediatorowe SON odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu zdrowia i właściwego funkcjonowania ludzkim płodowym komórkom macierzystym (hESC).

Właściwa ekspresja genów ma kluczowe znaczenie dla zachowania przy życiu komórek oraz wypełniania innych funkcji komórkowych i fizjologicznych. Najpierw DNA jest „tłumaczone” na RNA (transkrypcja), po czym niektóre części są usuwane, a inne łączone, zanim RNA posłuży w procesie translacji do uzyskania białek.

Proces cięcia i łączenia RNA nazywany jest „splicingiem”, zaś biorące w nim udział białka to „czynniki splicingowe”. Mutacje dotyczące czynników splicingowych mogą być przyczyną chorób – na przykład dystrofii miotonicznej czy nowotworów.

Chociaż w ostatnich latach prowadzone były rozległe badania nad płodowymi komórkami macierzystymi (które mogą się przekształcać w wiele rodzajów komórek), niewiele wiadomo o roli, jaką odgrywa splicing w regulacji możliwych przekształceń tych komórek.

Naukowcy z GIS oparli się na swoich wcześniejszych (z roku 2010) badaniach, dotyczących funkcji genów w hESC i wykazali, że czynniki splicingowe - takie jak białko SON – są głównymi regulatorami działania hESC.

Białko SON okazało się być ważne dla przekształcania zróżnicowanych komórek w pluripotentne komórki macierzyste (z dojrzałych, wyspecjalizowanych komórek znów powstają komórki o wielorakich możliwościach). Ponadto SON wspomaga właściwy splicing specyficznej grupy RNA – między innymi tych, które kodują regulatory hESC, a co za tym idzie – pomagają im przetrwać w postaci niezróżnicowanej. Co więcej, autorzy wykazali, że „uciszenie" białka SON prowadziło do zaburzeń funkcjonowania hESC, ponieważ powstawały nieczynne formy RNA.

Poza swoją rolą w hESC, SON jest zaangażowane w rozwój białaczki oraz zakażenie wirusem grypy. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera