VIII Kongres Polonii Medycznej i Światowy Zjazd Lekarzy Polskich

Ponad 700 lekarzy uczestniczy w odbywającym się od czwartku do niedzieli w Krakowie VIII Kongresie Polonii Medycznej, będącym jednocześnie I Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich – poinformowali w czwartek organizatorzy kongresu.

"To rekordowa liczba uczestników, reprezentujących kraje ze wszystkich kontynentów. Przygotowaliśmy dla nich bogaty program, obejmujący zarówno kwestie podstawowe dla naszego zawodu, dotyczące misji, etyki i klauzuli sumienia, doświadczenia zawodowe, jak i kwestie dotyczące organizacji podstawowej opieki zdrowotnej w poszczególnych" – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie prof. Andrzej Matyja.

Jego zdaniem kongresowa wymiana doświadczeń zawodowych i organizacyjnych pozwoli lekarzom na rozpropagowanie najlepszych rozwiązań we własnych środowiskach.

Patronat honorowy nad kongresem sprawuje prezydent Bronisław Komorowski. W Komitecie Honorowym znaleźli się m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Gościem honorowym jest zasłużony dla tworzenia polonijnego ruchu medycznego dr Kazimierz Nowak z Wielkiej Brytanii, pierwszy prezydent Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyźnie w latach 1994-1996.

Jak podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, kongres łączy lekarzy, którzy wyemigrowali za pracą do krajów zachodnich; lekarzy, którzy znaleźli się poza granicami Polski po zmianie granic oraz lekarzy krajowych. Dlatego nazwano go również Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich.

"Podczas poprzednich kongresów wielokrotnie korzystaliśmy z doświadczeń naszych kolegów, którzy wyemigrowali do krajów, w których medycyna była bardziej rozwinięta. Teraz są one w zasadzie czystą wymianą poglądów, bo polska medycyna stała się medycyną równorzędną, a w wielu dziedzinach i lepszą niż w ośrodkach reprezentowanych przez tamtych kolegów" – powiedział Maciej Hamankiewicz, powołując się na takie osiągnięcia polskich lekarzy, jak przeszczep twarzy w Centrum Onkologii w Gliwicach. Jak wyjaśnił, inne odczucia polskich pacjentów mogą wynikać z faktu, że stopień nakładów publicznych na ochronę zdrowia jest wysoce niezadowalający.

Poinformował również, że od czasu wejścia Polski do UE wyemigrowało z Polski ok. 8,5 tys. lekarzy, głównie specjalistów między 30 a 40 rokiem życia.

"To bardzo dużo, bo w sumie samorząd lekarski skupia 176 tys. lekarzy i dentystów. Jeżeli przyjąć, że praktykujących lekarzy jest ok. 80 tys., to można powiedzieć, że z Polski wyemigrowało ok. 10 proc. lekarzy. W tej chwili obserwujemy, że ten ruch migracyjny znacznie się spowolnił i sytuacja wydaje się lepsza. Trzeba jednak zauważyć, że prawie nie ma migracji lekarzy do Polski" – zaznaczył Maciej Hamankiewicz. Podkreślił, że dla środowiska lekarskiego wyjazdy lekarzy z Polski są porażką.

"To, czym możemy pochwalić się przed kolegami ze Wschodu i Zachodu, to jest niebywałe osiągnięcie Polski w stworzeniu struktury samorządu lekarskiego, który jest strukturą w pełni demokratyczną, ugruntowaną i - mimo że spotyka się z różnymi słowami krytyki - to jednak bardzo dobrze sprawującą pieczę nad wykonywaniem zawodu" – podkreślił prezes NRL.

Obecny Kongres odbywa się w 120. rocznicę powstania Wschodnio- i Zachodnio-Galicyjskich Izb Lekarskich w siedzibami we Lwowie i Krakowie. Do Zachodnio-Galicyjskiej Izby należało wówczas prawie 500 lekarzy, obecnie – 15,5 tys.

Jako unikalne cechy kongresu organizatorzy wskazują m.in.: spotkanie lekarzy różnych specjalności w celu przedyskutowania wspólnych problemów; wymiana doświadczeń między lekarzami, mówiącymi wspólnym językiem, ale pracującymi w różnych systemach i środowiskach; możliwość bezpośrednich spotkań z liderami medycyny w różnych krajach; propagowanie osiągnięć medycznych lekarzy o polskich korzeniach.

Organizatorzy podkreślili, że dzięki pomocy NRL, marszałka województwa małopolskiego, prezydenta Krakowa, Wspólnoty Polskiej i prywatnego sponsora udało się sfinansować udział ok. 150 lekarzy zza wschodniej granicy. Wyrazili także ubolewanie, że udziałem w komitecie honorowym nie był zainteresowany minister zdrowia.

Organizatorami Kongresu są Naczelna Izba Lekarska, Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

hp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.02.2021 PAP/Leszek Szymański

    Kielce/ Pierwsza robotyczna operacja usunięcia raka jelita grubego w centrum onkologii

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: rak dróg żółciowych zbyt późno rozpoznawany i źle leczony w Polsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera