40 lat Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie pod Warszawą, które jako jedyne w Polsce zajmuje się certyfikacją m.in. czujek przeciwpożarowych, gaśnic samochodowych i sprzętu strażackiego, obchodzi 40-lecie działalności.

W środę odbyły się z tej okazji w Józefowie uroczystości, podczas których m.in. można było zwiedzać wystawę poświęconą instytutowi.

"To jedyna w Polsce tego typu placówka. Pomaga w codziennej pracy strażaków - certyfikując zarówno nasz sprzęt jak i wnosząc istotny wkład w szkolenia" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak wyjaśnił, chodzi o certyfikację nie tylko sprzętu wykorzystywanego w akcjach gaśniczych - wozów strażackich, węży, pomp ale też m.in. gaśnic samochodowych czy czujek przeciwpożarowych stosowanych w obiektach użyteczności publicznej – np. w szkołach, biurach.

W Centrum prowadzone są także badania dotyczące przyczyn powstania różnego rodzaju pożarów, jak również wyrobów, urządzeń służących do ochrony przeciwpożarowej. Są to np. dźwiękowe systemy ostrzegawcze instalowane w obiektach sportowych, czy też sprawdzanie wpływu zanieczyszczenia wody na trwałość pian gaśniczych.

Ośrodek opracował m.in. specjalną substancję - zwilżacz wspomagający gaszenie np. pożarów lasów czy torfowisk. 11 czerwca br. otrzymał za to Nagrodę dla Przedsięwzięć Innowacyjnych "Teraz Polska".

Eksperci Instytutu - jak zaznaczył Frątczak - organizują również różnego rodzaju sympozja i szkolenia związane m.in. z ochroną przeciwpożarową.

Centrum jest jednostką podległą Państwowej Straży Pożarnej i nadzorowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Patronat honorowy nad jubileuszem placówki objęli zarówno szef MSW Jacek Cichocki jak i wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak (prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych).(PAP)

kbr/ pru/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera