Zrównoważona perspektywa czasowa warunkiem szczęścia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Człowiek, który jednocześnie jest zadowolony z przeszłości, cieszy się teraźniejszością i robi plany na przyszłość jest najszczęśliwszy - stwierdzili amerykańscy naukowcy.

Badacze z San Francisco State University przekonują, że umiejętność zachowania odpowiednich proporcji, co do czerpania radości z przeszłych wydarzeń, obecnych aktywności i potencjalnej przyszłości daje ludziom wiele satysfakcji życiowej i energii witalnej.

Najważniejsze, aby nie przesadzać w żadną stronę, czyli na przykład nie skupiać się zanadto na rozpamiętywaniu dawnych czasów lub tylko na teraźniejszych przyjemnościach.

Wyniki badania nad wpływem zrównoważonej perspektywy czasowej na funkcjonowanie psychiczne człowieka opublikowano w czasopiśmie "Journal of Happiness Studies".

"Jeżeli zbytnio skupiasz się tylko na jednej z tych perspektyw czasowych, staje się to szkodliwe i możesz zacząć zachowywać się w destrukcyjny dla siebie sposób. Najlepiej zachować równowagę w

wszystkich perspektywach czasowych" - mówi Ryan Howell, jeden z badaczy.

"Jeśli dominuje u ciebie tylko jeden typ perspektywy, jesteś bardzo ograniczony w niektórych sytuacjach. Dobre radzenie sobie w różnych sytuacjach wymaga elastyczności poznawczej. Prawdopodobnie dlatego ludzie, którzy posiadają zrównoważoną perspektywę czasową są najszczęśliwsi" - dodaje naukowiec.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera