Sen umożliwia naprawę szkód w obrębie DNA

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas snu dochodzi do pobudzenia chromosomów, które usuwają szkody nagromadzone w DNA w ramach codziennej aktywności – wynika z badania opublikowanego na łamach „Nature Communications”.

Według naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan (Izrael) sen jest niezbędny do życia, bo umożliwia utrzymanie jąder komórkowych w dobrej kondycji, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz całego organizmu, jak również właściwy przebieg procesu starzenia się.

W trakcie snu pobudzeniu ulegają chromosomy, które naprawiają szkody w obrębie DNA powstałe m.in. na skutek promieniowania, stresu oksydacyjnego czy zwykłej aktywności neuronalnej w stanie czuwania.

Do naprawy szkód w poszczególnych neuronach nie dochodzi podczas okresu czuwania, bo chromosomy są wtedy zbyt powolne. Akumulujące się błędy mogą stanowić zagrożenie dla organizmu, dlatego muszą być usuwane w stanie spoczynku, kiedy do mózgu dociera mniej informacji.

„Można to porównać do dziur powstających w drodze. Drogi ulegają zużyciu w trakcie codziennej eksploatacji, zwłaszcza w godzinach szczytu, dlatego najwygodniej i najefektywniej jest naprawiać je w nocy, kiedy ruch jest najmniejszy” – wyjaśnia koordynator badania prof. Lior Appelbaum.

Specjaliści doszli do powyższych wniosków na podstawie obserwacji zmian w DNA i aktywności białek jądrowych w trakcie snu i czuwania w pojedynczych komórkach danio pręgowanego – ryby służącej jako modelowy organizm w badaniach naukowych. Wykorzystali do tego mikroskop o wysokiej rozdzielczości.

„Znaleźliśmy bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy snem, dynamiką chromosomów, aktywnością neuronalną oraz powstawaniem i naprawą szkód w DNA a fizjologicznym funkcjonowaniem całego organizmu. Sen daje możliwość redukcji szkód nagromadzonych podczas okresów czuwania w DNA w mózgu” – podsumowuje prof. Appelbaum.

Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41467-019-08806-w. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera