Czechy/Polska nauka prezentowana w Narodowej Bibliotece Technicznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Narodowej Bibliotece Technicznej w Pradze otwarto we wtorek wystawę „Polska - to jest nauka", która stanowi multimedialną prezentację 25 największych osiągnięć nauki polskiej ostatnich 27 lat - od chemii, poprzez fizykę, medycynę i nanotechnologię po archeologię.

Wystawę zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) oraz Instytut Kultury Polskiej w Pradze. Jak podkreśliła Urszula Rapacka z FNP, wystawa pozwala zorientować się nie tylko w osiągnięciach polskiej nauki, ale także w systemie jej finansowania oraz współpracy międzynarodowej.

Wśród prezentowanych na wystawie osiągnięć są m.in. grafen, implant ślimakowy oraz odkrycie planet spoza Układu Słonecznego, a także sukcesy archeologiczne stacji w Egipcie kierowanej przez prof. Karola Myśliwca, badania nad funkcjonowaniem mózgu biologa molekularnego prof. Leszka Kaczmarka z PAN oraz prace prof. Leona Gradonia z Politechniki Warszawskiej nad oczyszczaniem wody i powietrza. Zaprezentowane są także badania prof. Andrzeja Trautmana dotyczące fal grawitacyjnych.

Wśród przedsięwzięć finansowanych przez FNP jest 30 projektów realizowanych wspólnie z naukowcami z Czech. Są to przede wszystkim badacze z Uniwersytetu Karola w Pradze, Politechniki w Ostrawie i Uniwersytetu Masaryka w Brnie. (PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

dmi/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera