Nagrody i wyróżnienia

Studenci Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej najlepsi w SmartMoto Challenge

Źródło: Politechnika Wrocławska; fot. Krzysztof Mazur
Źródło: Politechnika Wrocławska; fot. Krzysztof Mazur

Elektryczny motocykl skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej wygrał międzynarodowe zawody SmartMoto Challenge w klasie 30 kW. W rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zaś zespół z Politechniki Śląskiej. Zawody po raz pierwszy w historii odbyły się w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, w zawodach brało udział łącznie siedem motocykli z trzech polskich i jednej rosyjskiej uczelni.

W klasie 30 kW zwyciężył motocykl LEM Thunder skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, drugie miejsce zajął pojazd studentów moskiewskiego Uniwersytetu RUDN, zaś trzecie krakowskiej AGH.

Z kolei w rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej. Kolejne miejsca zajęli studenci z Rosji oraz krakowskiej AGH.

Zawody odbywały się w kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu. Zadaniem uczestników SmartMoto Challenge było zaprojektowanie i zbudowanie crossowego motocykla elektrycznego. Motocykle zgłoszone do konkursu brały udział w konkurencjach statycznych (prezentacja biznesplanu, omówienie szczegółów technicznych) - oraz dynamicznych (testy sprawnościowe, przyspieszenia oraz wyścig).

"Głównym celem współzawodnictwa jest wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie" - podkreślił Charytoniuk.

Zawody SmartMoto Challenge cyklicznie odbywają się w Barcelonie i w Moskwie. W tym roku po raz pierwszy odbył się w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Opakowanie, etykieta lub koncepcja graficzna: do 30 kwietnia można je zgłaszać w studenckim konkursie

  • Adobe Stock, Orzech kokosowy

    KoKoS: ostatnie dni na zgłoszenia konstrukcji studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera