Historia i kultura

W Poznaniu wystawa o mezopotamskich władcach

Źródło: Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Źródło: Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Jakie szaty nosili mezopotamscy i jak bardzo ich władza przenikała się z religią - m.in. tego dowiedzą się zwiedzający wystawę „Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy Starożytnej Mezopotamii" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycja będzie czynna od piątku.

Jak powiedział PAP jeden z kuratorów wystawy, Łukasz Bartkowiak, ekspozycja jest próbą spopularyzowania wiedzy o starożytnej Mezopotamii. Według niego ten region świata rzadko pojawia się w podręcznikach historii, dlatego tym bardziej istotne jest prezentowanie jego dziejów na wystawach.

"Wiemy, kto to jest Hammurabi, coś niecoś słyszeliśmy o zigguratach, ale głębiej w temat wchodzimy rzadko" - powiedział Bartkowiak.

Na ekspozycji "Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy Starożytnej Mezopotamii" będzie można obejrzeć ok. 30 oryginalnych zabytków mezopotamskich z różnych okresów. "To, co wybrzmiewa najbardziej z tej wystawy, to wątek bardzo ścisłej relacji władca - bóstwo i wszystkie wątki teokratyczne" - podkreślił Bartkowiak.

Jak czytamy w opisie wystawy, ekspozycja ma na celu zaprezentowanie meandrów mezopotamskiej monarchii. Według jednego ze starożytnych mitów, bóg Enki przekazał bogini Inannie niezwykły dar. "Był to podarunek mający wyróżniać mieszkańców Mezopotamii spośród innych ludzi, była nim władza królewska! Panowanie na ziemi z boskiego nadania było przepełnione wieloma niezwykłymi elementami. Często wymagało od władców pogodzenia sprzeczności teokratycznych tradycji i iście ludzkich pragnień" - czytamy w zaproszeniu muzealników.

Wśród prezentowanych eksponatów pojawią się m.in. teksty kommemoratywne, korespondencja, pieczęci cylindryczne i cegły z imieniem króla Nabuchodonzora II z Babilonu. Artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (Kolekcja Książąt Czartoryskich), Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie i w Poznaniu. Kurator zaznaczył, że większość z nich rzadko prezentowana jest na wystawach - wiele z nich na co dzień przechowywanych jest w magazynach muzealnych.

Uzupełnieniem wystawy są rekonstrukcje strojów władców Mezopotamii (z czterech różnych epok) prezentowane na manekinach. Kuratorzy zadbali również o część interaktywną wystawy - zwiedzający będą mogli zagrać w wielkogabarytową grę królewską z epoki starożytnej. W ten sposób poznają rozrywki królewski sprzed kilku tysięcy lat - podkreślił Bartkowiak.

Wystawa będzie czynna w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - Pałacu Górków - od 13 kwietnia do 30 września 2018 r. Jej kuratorem, obok Łukasza Bartkowiaka, jest Kamila Dolata-Goszcz.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera