Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
08.03.2024 aktualizacja 08.03.2024

Chorzów/ 67. Olimpiada Astronomiczna odbędzie się w weekend w Planetarium Śląskim

28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

21 młodych miłośników astronomii weźmie udział w finale 67. Olimpiady Astronomicznej, która rozpocznie się w weekend w Planetarium Śląskim - przekazał w piątek rzecznik placówki Jarosław Juszkiewicz. Laureaci wezmą udział w 17. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Rio de Janeiro.

Organizowana od 1956 roku przez Planetarium Śląskie w Chorzowie ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej prestiżowych rywalizacji uczniów w Polsce.

Pierwszy etap rywalizacji tradycyjnie odbył się drogą korespondencyjną. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów. Do półfinałów, które zorganizowano w Krośnie, Katowicach, Szczecinie, Krakowie, Toruniu, Warszawie oraz Wrocławiu, zakwalifikowało się 60 osób. Wyłoniona grupa finalistów, którzy spotkają się w najbliższy weekend w Chorzowie, liczy 21 osób.

"Przed Olimpijczykami 6 zadań, które będą rozwiązywać w trzech tercjach. Będą to zadania z analizy danych, teoretyczne oraz obserwacyjne. Obserwacje będą prowadzone zarówno pod nocnym niebem, jak również pod kopułą Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, które dysponuje jednym z najnowocześniejszych systemów projekcyjnych na świecie" - poinformował w piątek rzecznik Planetarium Jarosław Juszkiewicz.

Zwycięzcy finału 67. Olimpiady Astronomicznej zostaną ogłoszeni w samo południe w niedzielę. Następnie laureaci wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w sierpniu w Rio de Janeiro.

Podczas gali obecny będzie polski astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański, który dodatkowo ogłosi wyniki zainicjowanego przez siebie konkursu "Direction: Space". Konkurs jest inicjatywą skierowaną do studentów i doktorantów z polskich uczelni, która ma na celu inspirowanie młodych ludzi do tworzenia innowacyjnych projektów badawczych, które mogłyby zostać zrealizowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Autorzy najlepszych projektów otrzymają opieką mentorską, mikrogrant w wysokości 25 tys. zł na rozwój prototypu eksperymentu, a także możliwość rozwoju koncepcji eksperymentu podczas wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

"Jestem przekonany, że takie inicjatywy jak +Direction: Space+ są niezwykle potrzebne, żeby wzmocnić wiedzę i umiejętności młodego pokolenia, które ma dzisiaj wielką szansę na rozwijanie swoich pomysłów dzięki naszemu zaangażowaniu w badania Europejskiej Agencji Kosmicznej. Chciałbym, żeby planowana polska misja na ISS stała się prawdziwym katalizatorem dla szybkiego rozwoju polskich technologii i badań naukowych" – podkreślił w informacji prasowej dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA, który jako drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos.

Polska należy do grupy pięciu krajów założycielskich Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA). W poprzednich latach reprezentanci z Polski zajmowali w niej zwykle wysokie miejsca.

Chorzowskie planetarium zyskało nazwę Śląskiego Parku Nauki wraz z otwarciem – po blisko czteroletniej przerwie na rozbudowę i modernizację – w czerwcu 2022 roku. To obecnie największe w Polsce planetarium z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024