Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
20.01.2024 aktualizacja 20.01.2024

MNiSW: rejestracja prelegentów na konferencję ESOF 2024 w Katowicach - do końca stycznia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Do końca stycznia trwa rejestracja prelegentów na konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024), która odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach - poinformowało w piątek MNiSW. Konferencja będzie jednym z punktów kulminacyjnych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jak przypomniało w piątkowej informacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, konferencja ESOF to największa w Europie interdyscyplinarna debata na temat kultury naukowej oraz badań i innowacji - "prowadzona dla społeczeństwa i ze społeczeństwem". Wydarzenie odbywa się co dwa lata i za każdym razem jest organizowane w mieście, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki.

Program konferencji ESOF 2024, która pod hasłem „Życie zmienia naukę” odbędzie się od 12 do 15 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, obejmie sześć obszarów tematycznych związanych z: transformacją energetyczną, zrównoważonym środowiskiem, tożsamością kulturową i transformacjami społecznymi, przemianami w obrębie doskonałości naukowej, zdrowym społeczeństwem oraz transformacją cyfrową.

„Jeszcze do końca stycznia przyjmowane są zgłoszenia prelegentów, którzy chcieliby aktywnie uczestniczyć w tej prestiżowej konferencji” - zaznaczyło w piątek MNiSW.

Jak mówił w grudniu ub. roku na briefingu przed ubiegłorocznym Śląskim Festiwalem Nauki prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego, a jednocześnie przewodniczący komitetu naukowego ESOF 2024 prof. Michał Daszykowski, to wydarzenie będzie punktem kulminacyjnym Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

„To konferencja co prawda naukowa, ale dla wszystkich: opowiadana językiem prostym, zrozumiałym, która ma co do zasady przybliżyć naukę i wskazać, jak nauka jest potrzebna światu, społeczeństwu, regionowi - nam wszystkim. Sześć prezentowanych tam obszarów tematycznych ma kluczowe znaczenie dla transformacji całego świata” - obrazował Daszykowski.

W rozmowie z PAP przewodniczący komitetu naukowego konferencji ESOF 2024 mówił, że jej hasło przewodnie „Życie zmienia naukę” jest trochę paradoksalne, bo zazwyczaj mówi się, że to nauka zmienia życie.

„Natomiast ostatnie wydarzenia i to, co obserwujemy na świecie, faktycznie bardzo mocno odciska piętno na tym, jak nauka wygląda, jak chcielibyśmy ją widzieć w przyszłości. Jest to konferencja naukowa z silnym zabarwieniem popularnym dlatego, że naukowcy nie mogą istnieć w próżni ani sami dla siebie” - wyjaśniał prof. Daszykowski.

Jak dodał, konferencja jest organizowana przez wszystkie uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, które jest też głównym organizatorem EMNK 2024. „Każdy z nas gospodaruje pewnymi obszarami, w ramach których czuje się najbardziej kompetentny: dobór prelegentów będzie przez nas ewaluowany i naprawdę wybierzemy tych najlepszych” - zapewnił naukowiec.

Inspiracją do starania się przez samorządy Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz środowisko akademickie regionu o tytuł Europejskiego Miasta Nauki - przyznawanego przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską - stał się sukces Śląskiego Festiwalu Nauki. W poprzednich latach był on jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie.

Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie - Katowice Miasto Nauki. To siedem uczelni, 59 tys. studentów, 1,8 tys. doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności. W efekcie ich starań po raz pierwszy w historii tytuł Europejskiego Miasta Nauki otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

Grupy programowe EMNK 2024 to: 50 tygodni w Mieście Nauki, Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki, z których każdy poświęcony jest istotnemu społecznie tematowi.

50 tygodni w Mieście Nauki otworzył w styczniu „Tydzień zimna”, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów i rysunków. W najbliższy poniedziałek zacznie się „Tydzień żywności”. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych czy rozrywkowych

Ponadto, w ramach EMNK 24 odbędą się m.in. targi EU Talent Fair, przegląd European Science in the City Festival czy europejskie konkursy naukowe - EU TalentOn i EUSYS.(PAP)

Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024