Uniwersytet Łódzki pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych

Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Łódzki uruchomił pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA FideField, stając się pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych. Ultranowoczesny sprzęt został zainstalowany na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ i daje naukowcom nowe możliwości badawcze.

Zakup otwiera nowe możliwości badawcze zarówno dla zespołów naukowych wydziału, jak i innych instytucji naukowych, poszerzając granice współpracy i innowacji.

Mikroskopia konfokalna to nowoczesna odmiana mikroskopii fluorescencyjnej, w której źródłem światła jest laser. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie przekrojów o doskonałej rozdzielczości i kontraście, co pozwala na rekonstrukcję struktur 3D. Badane próbki znakowane są za pomocą barwników fluorescencyjnych, wzbudzanych podczas analizy i następnie emitujących sygnał odbierany przez odpowiedni detektor.

"Oferta naszej pracowni została wzbogacona o supernowoczesny system typu Microhub, który pozwala na uzyskanie bardzo czystych i dokładnych obrazów. Jest on wyposażony w moduły Thunder i Lighting o bardzo wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrazowania czterech barwników jednocześnie. Urządzenie to pozwala na obserwowanie obiektów większych niż pole widzenia pojedynczego obiektywu w rozdzielczości konfokalnej, co umożliwia szczegółową wizualizację badanych próbek w osiach XYZ i ich rekonstrukcję do obrazów 3D" - wyjaśniła PAP kierownik Pracowni Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych WBiOŚ UŁ dr Sylwia Michlewska.

Nowy sprzęt pozwala też na robienie filmów, co jest nie bez znaczenia podczas interpretacji wyników badań i ich prezentowania na konferencjach, a także w czasopismach naukowych.

"Mikroskop jest w pełni zautomatyzowany. Urządzenie automatycznie dostosowuje ostrość obrazu, a obsługa odbywa się poprzez intuicyjne oprogramowanie. To znacznie usprawnia uzyskanie wyników" - dodała dr Michlewska.

Do czego można wykorzystać nowy sprzęt? "Automatyczne skanowanie preparatów, szybkie działanie i intuicyjna obsługa, pozwalają na wykonanie tym systemem dużej liczby badań przesiewowych, co jest niezbędne np. do oceny produktów leczniczych. Na naszym wydziale trwają badania nad modelem naśladującym ludzką skórę czy nad implantami kości. Odrębny temat stanowi zastosowanie nanocząstek w produkcji szczepionek, w terapii nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych. Nowy sprzęt bardzo się przyda do kontynuacji tych niezwykle ważnych zagadnień, a to tylko niewielka część badań, do których może być wykorzystywany" – tłumaczyła biolożka.

System Leica MICA FideField charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Pozwala nie tylko na wizualizację komórek, ale także na szybkie obrazowanie całych tkanek pozyskiwanych od zwierząt laboratoryjnych. Sprzęt został kupiony pod koniec roku 2023 r. dzięki inicjatywie dziekana wydziału BiOŚ, prof. dr. hab. Andrzeja Kruka i wsparciu rektora UŁ, prof. dr. hab. Elżbiety Żądzińskiej.

"Dzięki nowemu systemowi, mikroskopy konfokalne dotychczas używane w naszej pracowni będą mogły +odetchnąć+. Sprzęt dotarł do nas przed kilkoma tygodniami i na razie jesteśmy w fazie szkoleń, ale już teraz zachęcamy naukowców do uwzględnienia go w swoich projektach badawczych. Co ważne, z mikroskopu będą mogły korzystać również osoby z innych jednostek współpracujących z naukowcami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami zewnętrznymi. Liczymy, że z naszej oferty skorzystają również inne placówki naukowe" – przyznała dr Michlewska. (PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera