Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
26.10.2012 aktualizacja 26.10.2012

Spinacz spina innowatorów z przedsiębiorcami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki platformie Spinacz.edu.pl twórcy projektów Open Source mogą m.in. bezpłatnie promować swoje projekty i znaleźć instytucję, która wdroży te pomysły. W ramach projektu prowadzony jest też konkurs na najlepszy akademicki projekt Open Source, który trwa do końca kwietnia 2013 r.

Dzięki platformie Spinacz stworzono giełdę wymiany informacji na temat powstałych projektów oraz prac w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania. Użytkownicy dzięki portalowi mogą promować swoje projekty i działania oparte na „otwartej innowacji”, a przedsiębiorcy mają dostęp do bazy z informacjami o prowadzonych obecnie pracach w dziedzinie wolnego i otwartego oprogramowania.

Po rejestracji osoby, instytucji czy projektu można dodawać ogłoszenia, wymieniać się informacjami między sektorem biznesu, nauki a studentami, promować realizowane projekty badawcze, prezentować innowacyjne pomysły, znaleźć partnerów biznesowych i projektowych, a także dołączyć do aktywnych, twórczych zespołów.

Projekt jest adresowany do przedsiębiorców, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, pracowników naukowych, studentów i pojedynczych twórców oraz instytucji otoczenia biznesowego, które mają siedzibę na terenie całego kraju.

Celem projektu jest upowszechnianie wśród przedsiębiorców informacji o innowacyjnych projektach w zakresie wolnego i otwartego oprogramowania, powstających w środowisku akademickim.

W ramach projektu jest również prowadzony konkurs na „Najlepszy akademicki projekt Open Source”. Mogą brać w nim udział studenci, członkowie kół naukowych, samorządów studenckich czy pracownicy uczelni, którzy tworzą projekty Open Source i chcą je wypromować. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną oraz weźmie udział w konferencji skierowanej do przedstawicieli świata nauki i biznesu, gdzie zaprezentuje swój pomysł. Czas na zgłaszanie projektów kończy się dopiero 30 kwietnia 2013 r.

W bazie Spinacza projekty posegregowane są według branż (m.in. informatyczna, naukowa itp.) daje to możliwość powiązania (spinania) między sobą danych inicjatyw. Przy opisie firmy dodaje się tagi, które pomogą w łączeniu ze sobą podobnych projektów, firm i instytucji. Ułatwi to użytkownikom wyszukiwanie potrzebnych informacji i konkretnych ogłoszeń. Każdy użytkownik może w łatwy sposób przesłać automatyczną wiadomość do osoby realizującej projekt, że jest zainteresowany współpracą. Internauci mogą też oceniać dane projekty. Za pomocą głosów zmienia się pozycjonowanie projektów w tym dziale.

Od 2011 Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania rozpoczęła realizację projektu pt. „Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji – platforma współpracy SPINACZ”; ma on stanowić instrument wypracowujący skuteczne metody kontaktu pomiędzy środowiskiem naukowym a sektorem gospodarczym. Projekt trwał do 31 grudnia 2011 r. Od lipca 2012 roku zaczął się nowy etap w rozwoju serwisu spinacz.edu.pl, m. in. dodano nowe funkcje. Obecnie projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Kreator Innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024