Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
29.10.2012 aktualizacja 29.10.2012

Kłótnie rodziców o pieniądze zakłócają płynność finansową dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, których rodzice kłócą się o finanse, zaciągają w późniejszym życiu większe długi na kartach kredytowych, niż ich równieśnicy, którzy tego nie doświadczyli - wynika z badania przeprowadzonego na East Carolina University.

Wnioski wskazują na to, że rodzice powinni zapewnić swoim dzieciom właściwą wiedzę na temat finansów - napisali badacze w internetowym wydaniu magazynu "Journal of Family and Economic Issues".

Badacze przyjrzeli się 413 studentom z siedmiu amerykańskich uniwersytetów, analizując ich długi na kartach kredytowych, liczbę kart, wiedzę finansową uczestników i układy z rodzicami dotyczące finansów, kiedy byli młodsi.

Okazało się, że dwie trzecie studentów miało karty kredytowe, z czego prawie jedna trzecia miała ich wiele. Starsi studenci czterokrotnie częściej posiadali więcej kart niż pierwszoroczniacy. Kobiety równie często jak mężczyźni mieli dwie lub więcej kart. Studenci, których rodzice kłócili się o pieniądze, mieli wiele kart dwukrotnie częściej niż ci, którzy kłótni nie doświadczyli.

Dodatkowe karty przynosiły dodatkowe długi. Studenci z dwoma lub większą ilością kart trzykrotnie częściej mieli długi przekraczające 500 dolarów w porównaniu z posiadaczami jednej. Rodzicielskie kłótnie również były związane z prawdopodobieństwem długów wynoszących 500 dolarów lub więcej.

"Oczywiście wpływu rodziców nie należy przeceniać - napisali badacze. - Naukowcy, nauczyciele, ustawodawcy we współpracy m.in. z rodzicami powinni wzmacniać u studentów pozytywne zachowania w dziedzinie finansów, szczególnie dotyczące użytkowania kart kredytowych. Należy pomóc studentom i ich rodzicom w ustanowieniu zdrowego podejścia do finansów na jak najwcześniejszym etapie" - uważają naukowcy. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022