Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.11.2022 aktualizacja 15.11.2022

Szczepionka przeciw Covid pomogła w leczeniu raka

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pacjenci, którzy otrzymali chińską szczepionkę SinoVac, lepiej reagowali na immunoterapię nowotworów nosogardzieli. Dotąd obawiano się, że szczepienia te mogłyby zaburzać leczenie.

Wielu pacjentów z nowotworami nosogardzieli jest poddawanych terapii, która aktywuje ich system immunologiczny - tak, aby walczył z rakiem. Jak jednak zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Bonn, istniały obawy, że szczepienia przeciw Covid-19 obniżą skuteczność leczenia.

Zespół naukowców z Niemiec i Chin odkrył właśnie zależność odwrotną, przynajmniej w przypadku chińskiego preparatu SinoVac.

Wiele nowotworów - wyjaśniają naukowcy - unika ataku układu immunologicznego w taki sposób, że oddziałują na pewien receptor odpornościowych komórek znany jako PD-1. Znane są już leki, które temu zapobiegają.

Jak się okazało, wspomniana szczepionka działa podobnie. "Obawiano się, że szczepienia nie będą kompatybilne z terapiami anty-PD1. Szczególnie dotyczyło to raka nosogardzieli, który, podobnie jak SARS-CoV2 dotyka górnych dróg oddechowych" - wyjaśnia Jian Li ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

Analiza objęła 1500 pacjentów leczonych w 23 szpitalach w różnych częściach Chin. Udział wielu ośrodków to znacząca zaleta, ponieważ oznacza różnorodność uczestników i brak wpływu charakterystyki pojedynczego regionu. Szczepienie otrzymało niecałe 400 ochotników.

"Co zaskakujące, odpowiedzieli wyraźnie lepiej na terapię anty-PD-1, niż niezaszczepieni. Co więcej, nie doświadczali z większą częstością poważnych skutków ubocznych" - mówi jeden z autorów badania (http://dx.doi.org/10.1016/j.annonc.2022.10.002), prof. Christian Kurts.

Naukowcy nie potrafią stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. "Zakładamy, że szczepienie aktywuje pewne komórki immunologiczne, które atakują guza. Dalej będziemy badali tę hipotezę" - dodaje dr Qi Mei ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi.

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024