Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
29.09.2022 aktualizacja 29.09.2022

Botoks na zaburzenia nastroju

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Toksyna botulinowa, znana z wygładzania zmarszczek, wpływa na obszary mózgu biorące udział w regulowaniu emocji – informują psychiatrzy, których wnioski opublikowało pismo „Scientific Reports”.

Niemieccy naukowcy z Hanowerskiego Uniwersytetu Medycznego wykazali, że wstrzyknięcie toksyny botulinowej w okolicach czoła może łagodzić objawy depresji oraz zmniejszać wahania nastroju u osób z osobowością borderline. Botoks wpływa na ciało migdałowate, gdzie przetwarzane są emocje.

Negatywne emocje, takie jak złość czy zmartwienie, są wyrażane na twarzy w tzw. obszarze gładzizny (pomiędzy łukami brwiowymi). Po wstrzyknięciu botoksu w ten obszar, sparaliżowane zostają mięśnie pomiędzy brwiami. Wyraz twarzy i stan psychiczny są ze sobą ściśle powiązane, dlatego wstrzyknięcie botoksu zmniejsza nasilenie negatywnych emocji – tłumaczą autorzy (DOI: 10.1038/s41598-022-17509-0).

Już wcześniej badacze wykazali, że wstrzyknięcie botoksu w obszar gładzizny zakłóca przekazywanie informacji z mięśni czoła do mózgu, co przekłada się na poprawę nastroju i zmniejszenie objawów depresji.

Pacjenci z osobowością borderline, którym wstrzyknięto botoks w obszar gładziny po czterech tygodniach odczuwali wyraźne mniejsze wahania nastroju. Zmiany potwierdzono także podczas obrazowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. W grupie kontrolnej zastosowano akupunkturę. Choć pacjenci zgłaszali poprawę, rezonans nie wykazał zmian na poziomie neuronalnym.

Jak przekonuje autor badań dr Tillmann Krüger, jedną z głównych zalet leczenia zaburzeń nastroju za pomocą botoksu jest to, że jeden zastrzyk wystarcza na co najmniej trzy miesiące, a zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022