Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
22.09.2022 aktualizacja 23.09.2022

Francja/ Na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym można zobaczyć produkty 25 polskich firm

Fot. materiały prasowe POLSA Fot. materiały prasowe POLSA

Na trwającym w Paryżu Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC) można zobaczyć na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) produkty 25 polskich firm - informuje POLSA.

Najważniejsze na świecie wydarzenie w sektorze kosmicznym odbywa się od 18 do 22 września w Parc des Expositions w stolicy Francji z udziałem firm i organizacji z około 70 krajów. W spotkaniu bierze udział ponad 7 tys. osób, w tym szefowie agencji kosmicznych, astronauci, inżynierowie i studenci oraz przedstawiciele biznesu.

Francja jest gospodarzem IAC pierwszy raz od 1982 roku, a organizatorem 73. edycji kongresu jest Narodowe Centrum Studiów Kosmicznych (CNES).

Na stoisku polskiego sektora kosmicznego prezentują się m.in. firmy: Scanway Sp. z o.o., ELPROMA Elektronika Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o., Creotech Instruments S.A. , Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, Progresja Space Sp. z o.o., Cloudferro Sp. z o.o., Centrum Nauki Kopernik/ESERO, SatRev S.A., Akademia Górniczo-Hutnicza, N7 Space Sp. z o.o., Astronika Sp. z o.o., Europejska Fundacja Kosmiczna / Planet Partners, SYDERAL Polska sp. z o.o., Thorium Space Sp. z o.o., KP Labs Sp. z o.o., GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., Blue Dot Solutions Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o., SpaceForest Sp. z o.o., Wasat Sp. z o.o., Wiran Sp. z o.o., PILC Sp. z o.o., EUROTECH Sp. z o.o., Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. – informuje POLSA.

Tuż przed otwarciem kongresu premier Francji Elisabeth Borne poinformowała, że rząd zainwestuje 9 mld euro w ciągu trzech lat w sektor kosmiczny. „Pierwszą strategią jest utrzymanie naszego niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej wraz z Europą, a do tego potrzebujemy silnych zasobów i najnowocześniejszych badań” – powiedziała Borne cytowana przez AFP.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 roku. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022