Fot. Adobe Stock

Minister Wieczorek: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy

Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi – zapowiedział w piątek w radiu TOK FM minister nauki Dariusz Wieczorek.

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Prof. Welfe: trzeba uregulować kwestię finansowania PAN, dać możliwość komercjalizacji wyników

    Polska Akademia Nauk jako instytucja państwowa nie ma obecnie możliwości tworzenia spółek celowych i komercjalizacji wyników badań; nie może ubiegać się o granty. Trzeba to zmienić ustawowo, regulując kwestię finansowania PAN, dając możliwość pozyskiwania funduszy spoza budżetu państwa - mówi w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Aleksander Welfe.

  • 04.04.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas inauguracji Międzynarodowego Kongresu Mobilności MOVE na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Szef resortu nauki: jesteśmy na finiszu zmiany ustawy o Funduszu Dopłat

    Minister nauki Dariusz Wieczorek ocenił w czwartek w Poznaniu, że "jest szansa" na to, by uczelnie wyższe od października mogły korzystać ze wsparcia Funduszu Dopłat przy budowie i remontach akademików. Dodał, że projekt zmiany ustawy jest na finiszu.

  • Warszawa, 20.12.2023. Wiceminister nauki Maciej Gdula. PAP/Andrzej Lange

    M. Gdula: lista czasopism zostanie, trzeba nad nią pracować

    Dalsze prace nad wykazem czasopism punktowanych i nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zapowiedział w czwartek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula w podkaście z cyklu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”.

  • 19.10.2022. Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Prezydent skierował do TK nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym

    Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, nowelę ustaw o szkolnictwie wyższym przyjętą przez Sejm w styczniu - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przyjęte przepisy m.in. umożliwiają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    M. Paprocka: Prezydent skieruje do TK w trybie następczym nowelizację ustawy o NCBR oraz ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy

    Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR oraz nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r. - poinformowała PAP prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

  • 07.02.2024. Senatorowie na sali plenarnej izby w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
    Prawo

    Senat za nowelizacją ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR

    Przywrócenie sprawowania nadzoru nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ministrowi nauki oraz doprecyzowanie zasad powoływania przez NCBR spółek prawa handlowego przewiduje nowela ustaw o szkolnictwie wyższym oraz NCBR przyjęta w środę przez Senat.

  •  07.02.2024. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (P), senator KO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (C) oraz sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik (L) na sali obrad izby w Warszawie, 7 bm. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, które przywracają nadzór ministra nauki nad NCBR. PAP/Paweł Supernak

    Gzik: będziemy stanowczo rozliczać wszelkie nieprawidłowości w NCBR

    Wiceszef resortu nauki Marek Gzik zapowiedział w środę w Senacie, że ministerstwo chce dokonać pełnego audytu NCBR i będzie stanowczo rozliczać wszelkie nieprawidłowości, które miały tam miejsce. Jego zdaniem potrzebna jest też dyskusja, jaka ma być główna misja realizowana przez NCBR.

  • Fot. Adobe Stock
    Prawo

    Prezydent podpisał nowelę ustaw o szkolnictwie wyższym i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego

    Umożliwienie ministrowi nauki odwołania pierwszych rektorów nowo powołanych uczelni oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających niezakłócone prowadzenie studiów doktoranckich do końca 2024 r. - przewiduje nowela ustaw o szkolnictwie wyższym podpisana w środę przez prezydenta i skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

  • Sejm. Warszawa, 25.01.2024. PAP/Marcin Obara
    Prawo

    Sejm/ "Polityczny łup", "centrum kupowania głosów" - słowa o NCBR w trakcie dyskusji nad nowelą ustawy

    Określenia "polityczny łup" oraz "centrum kupowania głosów", odnoszące się do NCBR za rzadów Zjednoczonej Prawicy, padały w czwartek z sejmowej mównicy w trakcie dyskusji nad rządowym projektem noweli ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Zdrowy styl życia może zrównoważyć wpływ genów skracających życie

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.