"Futuronauta” do poczytania

Maszyny do pisania książek, aplikacja gwarantująca szczęście jej użytkownikowi, klinika leczenia zniewolenia - to tylko przykłady kilkudziesięciu futurystycznych wizji przyszłości świata i ludzkości opisanych w pokonkursowej publikacji pt. „Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe” wydanej przez Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU).

Organizowany przez CITTRU (www.cittru.uj.edu.pl) konkurs Futuronauta, którego „owoce” zawiera ta publikacja, skierowany był do naukowców, doktorantów i studentów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego tekstu, w którym zawarta zostanie futurystyczna wizja przyszłości oparta o naukową wiedzę autora. \"Teksty, które do nas napłynęły były bardzo różnorodne. Ich wspólną cechą była pasja zgłębiania zagadnień naukowych i próba przewidzenia przyszłości\" – mówi Bożena Podgórni z CITTRU.

W książce zaprezentowane zostały najlepsze, finałowe teksty. Znajdują się w niej również informacje o zainteresowaniach autorów, ich działalności naukowej i stosunku do niektórych zagadnień jak popularyzacja nauki czy wreszcie pisarskich planach. Celem konkursu była bowiem nie tylko popularyzacja nauki, ale również pobudzenie pisarskich talentów ukrytych w naukowcach i studentach.

Oprócz 33 tekstów finałowych w zbiorze tym znalazły się dodatki specjalne pisane z perspektywy narratorów, bohaterów czy czasu, do którego autorzy przenoszą czytelnika.

\"Książka ta jest więc nie tylko zbiorem oryginalnych opowiadań, jest również portretem ludzi tworzących naukę, którym nie jest obojętne, co o nauce myśli całe społeczeństwo. Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom, którzy z nami współpracowali\" – dodaje przedstawicielka CITTRU.

Publikacja i konkurs zostały zrealizowane dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji na temat konkursu w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera