Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.01.2013 aktualizacja 02.01.2013

Wygląd leków może wpływać na skuteczność leczenia

Stosowanie zamienników podawanego leku różniących się od niego wyglądem może zakłócać przebieg leczenia – wynika z badań, o których informuje elektroniczna wersja pisma "Archives of Internal Medicine.”

Leki generyczne, czyli tańsze wersje leku wprowadzonego wcześniej na rynek przez konkretną firmę stanowią obecnie około 70 procent leków przepisywanych pacjentom. Choć generyki to substancje identyczne z pierwowzorem pod względem składu i działania, często ich kształt czy kolor są zupełnie inne.

Naukowcy z Brigham and Women\'s Hospital (BWH) wykazali na przykładzie preparatów przeciwpadaczkowych, że niektórzy pacjenci otrzymujący leki generyczne o odmiennym od początkowo przyjmowanego kolorze lub kształcie o ponad 50 proc. częściej przestają przyjmować lek, co może mieć poważne następstwa – na przykład prowadzić do wystąpienia ataku padaczki.

Jak wskazują autorzy badań, pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że tabletki czy kapsułki mogą mieć takie same działanie pomimo innego wyglądu, lekarze – iż wygląd leku może wpływać na stosowanie go przez pacjenta, zaś farmaceuci powinni informować pacjenta o zmianie wyglądu leku, gdy wydają jego zamiennik. Zapewne najskuteczniejszym rozwiązanie byłoby ujednolicenie wyglądu leków o takim samym składzie. (PAP)

pmw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024