Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
06.07.2012 aktualizacja 06.07.2012

Kawa może chronić przed rakiem skóry

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W świetle nowych badań picie kawy może chronić przed podstawnokomórkowym nowotworem skóry - informuje MyHealthNewsDaily.

Badania opublikowane w czasopiśmie Cancer Research wykazały, że zachorowalność kobiet na raka podstawnokomórkowego skóry (BCC), które wypijały więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie była o 21 proc. mniejsza w porównaniu z kobietami, które piją mniej niż jedną filiżankę kawy miesięcznie lub kawę bezkofeinową. U mężczyzn pijących dużo kawy ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu zmniejsza się o ok. 10 proc.

Nowotwór podstawnokomórkowy ma niski stopień złośliwości, nie rozprzestrzenia się na inne organy i bardzo rzadko bywa śmiertelny. Występuje jednak częściej niż inne nowotwory skóry. Według danych pochodzących z American Cancer Society podstawnokomórkowy nowotwór skóry stanowi 80 proc. wszystkich przypadków raka skóry.

„Najprawdopodobniej efekt ochronny spowodowany jest przez kofeinę” – powiedział prowadzący badania prof. Jali Han z Harvard Medical School i Harvard School of Public Health w Bostonie. U osób, które w trakcie badań piły kawę bezkofeinową, nie stwierdzono niższego ryzyka rozwoju tego raka. Nie ma jednak pewności czy zdrowotny wpływ picia kawy to wyłącznie zasługa kofeiny. W kawie istnieje wiele związków jak np. przeciwutleniacze, które też mogą mieć wpływ na zdrowie.

Badacze ostrzegają zarazem, że wnioski z opublikowanych badań wcale nie oznaczają, że filiżanka kawy może zastąpić filtr przeciwsłoneczny. „Ludzie nie powinni spędzać więcej czasu na słońcu tylko dlatego, że piją kawę” - powiedział prof. Lorelei Mucci z Harvard School of Public Heath. Długotrwałe przebywanie na słońcu czy promieniowanie ultrafioletowe w solarium są głównymi czynnikami powodującym raka skóry, w tym najgroźniejszego z nich - czerniaka. Nie zauważono natomiast by picie kawy zmniejszało ryzyko zachorowalności na ten złośliwy nowotwór. (PAP)

astr/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024