Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
15.06.2012 aktualizacja 15.06.2012

Stypendium szwajcarskie czeka na młodych naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już we wrześniu ruszy nabór na stypendium dla młodych naukowców, w tym z Polski, w ramach programu SCIEX. Umożliwia on przeprowadzenie własnego projektu badawczego w szwajcarskich instytucjach naukowych - poinformowano w czwartek w Warszawie.

SCIEX to program wymiany naukowej między Szwajcarią a nowymi państwami członkowskimi UE, w tym - Polską. Skierowany jest do przedstawicieli wszystkich dyscyplin akademickich, bez ograniczeń wiekowych. Stypendystom (doktorantom i młodym naukowcom) program ten umożliwia wyjazd na szwajcarskie uczelnie, do instytutów naukowych i laboratoriów, gdzie mogą prowadzić własne badania.

Stypendium trwa od 6 miesięcy do dwóch lat - powiedziała w czwartek dyrektor Programów Stypendialnych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), Katarzyna Aleksandrowicz.

Wartość rocznego stypendium wynosi około 50 tys. franków szwajcarskich. Stypendysta zostaje zatrudniony w szwajcarskiej instytucji naukowej lub na uczelni - tłumaczyła Aleksandrowicz - "na takich samych warunkach, na jakich pracują szwajcarscy koledzy". Dodała, że po zakończeniu stypendium naukowiec dostaje świadectwo pracy.

Każdy stypendysta musi znaleźć w Szwajcarii naukowca, który później będzie jego mentorem. Wymagany jest też opiekun polski, może nim być np. promotor doktoratu. Stypendium gwarantuje sfinansowanie kilkudniowych wyjazdów dla obu opiekunów (np. dla nawiązania współpracy, kontroli postępu czy oceny projektu).

Od 2009 roku z programu SCIEX skorzystało już 96 polskich naukowców (wybrano ich spośród 272 aplikujących), w trakcie czterech naborów. Łącznie wykorzystali oni ponad 8,2 mln franków. Cały program kończy się w grudniu 2016 r., dlatego stypendium będzie miało jeszcze tylko dwie edycje. Obejmą one wyjazdy w okresie 2013/2014 i 2014/2015. Nabory potrwają od września do listopada, odpowiednio w roku 2012 i 2013 - poinformowała przedstawicielka FRSE.

Szczegóły na temat programu można znaleźć na stronie: www.sciex.pl albo www.funduszstypendialny.pl

W Szwajcarii jest dwanaście uniwersytetów (największy znajduje się w Zurychu). Za ośrodki o wysokim poziomie naukowym uważa się również m.in. finansowane z budżetu państwa Swiss Federal Institute of Technology (ETHZ) w Zurychu czy École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Lozannie - mówił na spotkaniu Dominique Favre z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O poziomie szwajcarskiej nauki świadczy również fakt, że kraj ten jest ojczyzną 25 laureatów Nagrody Nobla, m.in. fizyków Alberta Einsteina i Heinricha Rohrera, chemików Richarda Ernsta i Kurta Wuthricha, biochemika Edmonda Fischera czy immunologa Rolfa Zinkernagela.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024