Wysoka aktywność glutaminianu związana z ryzykiem samobójstwa

Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że zachowania samobójcze są zależne od aktywności glutaminianu w mózgu. Rezultaty ich badań zostały zawarte w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology".

Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu i od dłuższego czasu jest wiązany z przyczynami zachorowania na depresję.

Według najnowszych badań amerykańskich badaczy z Michigan State University oraz ich międzynarodowych współpracowników podwyższona aktywność tej substancji w mózgu danej osoby pozwala przypuszczać, że zdecyduje się ona na podjęcie próby samobójczej.

Naukowcy sprawdzali aktywność glutaminianu u pacjentów, spośród których 2/3 przyjęto do szpitalu ze względu na próbę samobójczą. Ocena aktywności neuroprzekaźnika była możliwa dzięki pomiarowi ilości kwasu chinolinowego w płynie mózgowo-rdzeniowym osób badanych (większa ilość kwasu oznacza nasiloną aktywność glutaminianu).

Okazało się, że niedoszli samobójcy posiadali dwa razy więcej kwasu chinolinowego niż zdrowi ludzie. Najwyższy poziom tego związku chemicznego obserwowano u pacjentów, którzy byli najbardziej zdeterminowani.

Wyniki badania pokazały również, że po okresie 6 miesięcy od opuszczenia szpitala ilość kwasu chinolinowego spadła u osób, u których ustąpiły myśli samobójcze.

Badacze pracują nad stworzeniem leku antyglutaminianowego, który mógłby otworzyć nowe możliwości leczenia skłonności samobójczych i zapobiegania celowym próbom odebrania sobie życia. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera