Widok supermasywnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej w świetle spolaryzowanym. Liniami zaznaczono kierunek polaryzacji, który jest związany z polem magnetycznym w pobliżu czarnej dziury. Źródło: EHT Collaboration.

Wykryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Zaprezentowano nowe obrazy z tzw. Teleskopu Horyzontu Zdarzeń, ukazujące strukturę pola magnetycznego w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Wykryto tam silne spiralne pola magnetyczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Gwiezdne matrioszki zamiast czarnych dziur

    Według jednej z teorii, która powstała z udziałem polskiego naukowca, zamiast czarnych dziur mogą powstawać posiadające cienką materialną powierzchnię tzw. grawastary. Teraz eksperci z Frankfurtu wskazali, że jeden grawastar może znajdować się wewnątrz innego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej jednak szybko wiruje

    Mieszcząca się w centrum naszej galaktyki supermasywna czarna dziura obraca się z prędkością równą 60 proc. teoretycznego maksimum. W ten sposób silnie zakrzywia czasoprzestrzeń, tak że przypomina ona kształtem piłkę do futbolu amerykańskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wykryto 18 czarnych dziur pożerających gwiazdy

    Astronomowie wykryli kilkanaście przypadków rozerwania gwiazd przez siły pływowe czarnych dziur – informuje amerykański Massachussets Institute of Technology. Dokonali tego dzięki analizie danych w zakresie promieniowania podczerwonego.

  • Obraz pokazuje dżet i cień czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Po raz pierwszy widać je razem. Obserwacje uzyskano teleskopami z Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), Greenland Telescope. Źródło: R.-S. Lu (SHAO), E. Ros (MPIfR), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)
    Świat

    Pokazano bezpośredni obraz supermasywnej czarnej dziury wyrzucającej silny dżet

    Po raz pierwszy na jednym obrazie udało się uchwycić zarówno cień czarnej dziury, jak i generowany przez nią dżet materii. To efekt obserwacji supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki M87 przy pomocy sieci radioteleskopów na całym świecie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Uciekająca czarna dziura pozostawia warkocz gwiazd

    Teleskop Hubble’a dostrzegł obiekt, który prawdopodobnie jest ogromną czarną dziurą, mknącą przez międzygalaktyczną przestrzeń. Ten wyjątkowy kosmiczny podróżnik pozostawia za sobą ogon zbudowany z nowopowstałych gwiazd, rozciągający się na połowę długości galaktyki.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Wykryto szybko rosnącą, potężną czarną dziurę

    Astronomowie wykryli szybko rosnącą, potężną czarną dziurę w jednej z najbardziej ekstremalnych galaktyk wczesnego wszechświata. Odkrycie wiele mówi o powstawaniu supermasywnych czarnych dziur.

  • Artystyczna wizja czarnej dziury pochłaniającej gwiazdę. Źródło: ESO/M.Kornmesser.
    Świat

    Astronomowie wykryli najdalszą czarną dziurę pochłaniającą gwiazdę

    Dzięki obserwacjom przy pomocy teleskopu VLT i innych instrumentów naukowcom udało się dokładnie przeanalizować zjawisko rozerwania i pochłonięcia gwiazdy przez czarną dziurę, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  • artystyczne wyobrażenie czarnej dziury, Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy mają nową interpretację jednego z sygnałów fal grawitacyjnych

    W 2019 roku obserwatoria LIGO i Virgo zarejestrowały nietypowy sygnał fal grawitacyjnych. Jest on trudny w interpretacji, ale jeśli go poprawnie zrozumiemy, może pomóc w lepszym poznaniu ewolucji czarnych dziur. Nowe wyniki analiz opublikowano w „Nature Astronomy”.

  • Widać tutaj obraz supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A*, uzyskany przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń EHT), do którego dodano artystyczną ilustrację wskazującą, w którym miejscu modelowanie danych ALMA przewiduje gorącą plamę oraz jej orbitę wokół czarnej dziury. Źródło: EHT Collaboration, ESO/M. Kornmesser (Acknowledgment: M. Wielgus).
    Kosmos

    Wykryto bąbel gorącego gazu, wirujący wokół supermasywnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej

    Naukowcy wykryli „gorącą plamę” na orbicie wokół supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A* w centrum naszej galaktyki. Dokonał tego zespół naukowców pod kierunkiem dwojga Polaków, który przeanalizował obserwacje dokonane przy pomocy sieci radioteleskopów ALMA. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Adobe Stock

    Lasy Europy są poważnie zagrożone

  • USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Lek, który pomaga rzucić wapowanie

  • Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Copernicus: kwiecień 2024 był najgorętszy w historii

10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

Ekstremalna burza geomagnetyczna trwa; naukowcy zaobserwowali kolejne rozbłyski słoneczne klasy X. Istnieje więc możliwość, że zorze jeszcze wystąpią - powiedziała PAP Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.