Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
28.03.2024 aktualizacja 28.03.2024

Dłuższe karmienie piersią zmniejsza ryzyko białaczki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Karmienie dziecka wyłącznie piersią przez co najmniej 3 miesiące zmniejsza ryzyko zachorowania na białaczkę limfoblastyczną typu B i inne nowotwory krwi - informuje pismo „JAMA Network Open”.

W Europie nowotwory rozpoznaje się u 1 na 350 dzieci przed 15. rokiem życia i są one główną związaną z chorobą przyczyną zgonów w dzieciństwie. Etiologia większości nowotworów u dzieci pozostaje niejasna, w związku z czym nie ma obecnie ustalonych środków zapobiegawczych.

Wyniki wcześniejszych badań kliniczno-kontrolnych sugerowały, że dłuższe karmienie piersią może zapobiegać przynajmniej niektórym nowotworom u dzieci. Aby uzyskać więcej danych, zostało przeprowadzone badanie kohortowe pod kierunkiem doktor Signe Holst Søegaard z Duńskiego Towarzystwa Onkologicznego w Kopenhadze. Obserwowano 309 473 duńskich dzieci urodzonych pomiędzy styczniem 2005 a grudniem 2018.

Jak się okazało, dłuższy (3 miesiące i więcej) czas wyłącznego karmienia piersią był powiązany ze zmniejszonym ryzykiem ostrej białaczki limfoblastycznej, wywodzącej się z komórek typu B oraz innych nowotworów krwi, jednak nie zaobserwowano wpływu na ryzyko guzów centralnego układu nerwowego czy też guzów litych. Potwierdza to wyniki wcześniejszych badań w tej dziedzinie.

Jak wskazali autorzy analiz (doi: 10.1001/jamanetworkopen.2024.3115), dalsze badania powinny skupiać się na potencjalnych mechanizmach biologicznych leżących u podstaw obserwowanego związku.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024